Transport to silna społeczność, a ciężarówki to drugi dom – podsumowanie 2021 roku

Witam Was serdecznie w 2022 roku. W piątek niestety nie zdążyłem przygotować tego zestawienia, więc dzisiaj od razu zabieram się do nadrabiania zaległości. Przejrzymy sobie jakie teksty wzbudziły największe zainteresowanie w 2021 roku.

Na początku chciałbym podziękować wszystkim ośmiu milionom osób, które odwiedziły moją stronę w trakcie ósmego roku jej działalności. To wynik, którego kiedyś nawet sobie nie wyobrażałem i jest mi w związku z nim naprawdę bardzo, bardzo miło. Życzę Wam przyjemnej lektury w roku 2022, a także dużo codziennego spokoju, szczęścia z bliskimi, zadowolenia z codziennej pracy, spełniania marzeń i realizowania swoich pasji.

A teraz przechodzimy do zestawienia, które zacznie się w szczególny sposób. Najczęściej otwieranym tekstem z 2021 roku była prośba o pomoc w poszukiwaniu polskiego kierowcy ciężarówki, zaginionego na początku listopada. Sprawą zainteresowało się dokładnie pół miliona osób, a kilka dni później 56-letni mężczyzna odnalazł się w szpitalu. Wszystko to pokazuje, że transport pozostaje silną społecznością, gotową zmobilizować się w potrzebie.

Transport to też w dużej mierze sposób na życie, jako że ciężarówki okazują się po prostu drugimi domami. Na szczycie statystyk pojawiło się aż kilka tekstów dotyczących nadwozi, w tym zwłaszcza warunków życiowych na pauzie. Ponad ćwierć miliona osób zainteresowało się propozycjami niemieckich przewoźników, w postaci umieszczenia umywalek w kabinach, a jednocześnie zakazania dobowych odpoczynków w pojazdach do 3,5 tony. Podobny wynik miał też MAN TGX ze znacznie przedłużoną sypialnią, który przyjechał z Niemiec do Polski.

Skoro już o kabinach mowa, to dochodzimy do nowych ciężarówek marki DAF. Niderlandzki producent jako pierwszy zaprezentował nadwozia korzystające z nowych przepisów, wydłużone o blisko pół metra względem dotychczasowych. Dokładny kształt tych kabin wyjaśniałem w osobnym artykule i zainteresowało się tym około 160 tys. osób. Co ciekawe, podobny wynik miał też artykuł historyczny, przygotowany przez stałego współpracownika Krystiana i wyjaśniający dlaczego Amerykanie zrezygnowali z krótkich przodów.

Wśród najgłośniejszych transportowych tematów był też niewątpliwie transport do Chin. Artykuły na ten temat, w tym polska oferta pracy na chińskich trasach, czy podsumowanie przewozu z Chin do Wielkiej Brytanii, zbierały audiencję liczącą po 200 tys. osób. Wszystko to jest tym bardziej ciekawe, że Chiny regularnie przewijały się w mediach, jako źródło niedoboru podzespołów, materiałów produkcyjnych i w efekcie też gotowych samochodów na dealerskich placach.

Nie byłoby też podsumowania 2021 roku bez wzmianki o Wielkiej Brytanii. Kolejne 200 tys. osób zainteresowało się artykułem na temat nowych brytyjskich egzaminów na kategorię C+E, które okrojono z manewrów tyłem na placu. Taka decyzja miała przyspieszyć wydawanie uprawnień dla nowych kierowców, rozwiązując problem braków kadrowych w branży.

A do tego standardowo doszła ogromna popularność tekstów o różnego rodzaju wykroczeniach lub przestępstwach. Rekordowa, z wynikiem 330 tys. odsłon, była historia Mercedesa Sprintera do pilotażu BF-4, który po ośmiu godzinach od kradzieży zamienił się w pustą skorupę na kołach. O niemieckich powodziach przypomina tekst o zarzutach dla kierowcy ciężarówki, którego oskarżono o dodatkowe zalanie budynków i pojazdów (240 tys. odsłon). Poza tym niemałym zaskoczeniem była informacja o odebraniu prawa jazdy za prędkość odczytaną z tachografu. To tekst sprzed trzech tygodni, który już przekroczył 220 tys. odsłon.

Fot. Politi Tungvogncenter Øst

Co natomiast przyniesie nam rok 2022? Już najbliższe dni mogą obfitować w doniesienia o nowym taryfikatorze. W tym przede wszystkim o nowej karze dla kierowców ciężarówek, w postaci 3-miesięcznego odbierania uprawnień za manipulację tachografem. Nieco później, na przełomie stycznia i lutego, głośnym tematem na pewno będzie nowy system wynagrodzeń dla kierowców w transporcie międzynarodowym. Dotychczasowy system „podstawa plus dodatki” zostanie zastąpiony jednolitymi, choć tylko częściowo oskładkowanymi wynagrodzeniami. Wtedy też zaczną obowiązywać nowe zasady obowiązkowego ściągania ciężarówek do kraju, co najmniej raz na osiem tygodni.

Od maja 2022 roku lekki transport międzynarodowy, powyżej 2,5 tony, będzie objęty licencjami na przewozy. To bardzo dużą zmiana dla „busiarzy”, jako że przewoźnikom będą groziły nowe, znacznie wyższe kary (w tym między innymi nowe kary administracyjne przeładowanie). Jeśli natomiast chodzi o premiery pojazdów, to spodziewałbym się licznych nowości w okolicach września. W dniach 20-25 września będą się bowiem odbywały słynne niemieckie targi IAA w Hanowerze. Wraz z nimi możemy zobaczyć kolejne dłuższe kabiny oraz dalszy zalew pojazdów elektrycznych, coraz bardziej promowanych przez europejskie władze.

Jeszcze raz życzę wszystkim udanego roku, a na dzisiaj życzę też możliwie lekkiego powrotu do pracy.