Państwowy egzamin bez cofania i nauka od razu na C+E – nowości z UK zaakceptowane

W nawiązaniu do tekstu:

Brytyjczycy upraszczają prawa jazdy: B+E dla każdego, C+E bez C i egzamin bez cofania

Brytyjska zapowiedź uproszczenia przepisów, by przyspieszyć szkolenie kierowców ciężarówek, wzbudziła ogromne kontrowersje. Zwłaszcza w zakresie przyznania kategorii B+E wszystkim obywatelom oraz egzaminowania na C+E bez konieczności cofania. Pojawiły się nawet żartobliwe memy o przyszłych brytyjskich kierowcach, jak poniżej, na stronie u Typowego Andrzeja – szofera zawodowego:

Pomimo wszelkich kontrowersji, wyspiarski rząd dopina swego, nowe zasady zostały oficjalnie zaakceptowane i zaraz wejdą w życie. Oficjalnie wyznaczono to na 15 listopada, więc już za trzy tygodnie pierwsi kierowcy przejdą szkolenia według nowych przepisów. A oto co dokładnie przewidziano:

1. Nauka i egzamin od razu na C+E:

Od 15 listopada naukę prowadzenia samochodów ciężarowych będzie można rozpocząć od razu od zestawu. Nie będzie konieczności wcześniejszej nauki na samochodzie bez przyczepy, ani tym bardziej zdawania egzaminu na samą kategorię C. Przejdziemy więc wyłącznie kurs i egzamin na C+E, a kategoria C zostanie nam po tym przyznana w sposób automatyczny. Wychodzi się przy tym z założenia, że jeśli ktoś poprowadzi ciężarówkę z przyczepą, to bez przyczepy też nie będzie miał problemów.

Niemniej pozostawiono też możliwość odbywania kursów i egzaminów na samo C. Ma to być rozwiązanie dla osób, które z jakiegoś powodu nie chcą jeździć z przyczepami lub naczepami.

2. Egzaminy bez cofania

Brytyjski egzamin typu CPC 3a, przewidujący prowadzenie ciężarówki na placu, będzie mógł się teraz odbywać w szkole jazdy, a nie tylko w ośrodku egzaminacyjnym. Rolę egzaminatora będzie mógł przy tym przejąć zwykły instruktor. Choć zastrzeżono, że nie może to być ten sam instruktor, który prowadził kurs dla danego kierowcy. Musi to być inna osoba, co teoretycznie ma zwiększyć wiarygodność całego przedsięwzięcia.

W ramach egzaminu CPC 3a wykonuje się cofanie z przyczepą w zatokę oraz spinanie i rozpinanie zestawu. Właśnie te czynności będzie można wykonać w szkole, pod okiem zwykłego instruktora. Za to państwowe ośrodki egzaminujące dalej będą prowadziły egzaminy CPC 3b, polegające na jeździe ciężarówką w publicznym ruchu.

3. Kategoria B+E dla wszystkich

Każda osoba, która uzyskała brytyjskie prawo jazdy kategorii B po 1 stycznia 1997 roku (wcześniej takie uprawnienia i tak przyznawano), automatycznie otrzyma dodatkową kategorię B+E. Nie będą przy tym wymagane żadne dodatkowe kursy lub egzaminy. Wystarczy wyrobić po 15 listopada nowy dokument prawa jazdy i kategoria B+E z automatu zostanie do niego wpisana.

Powyższa zmiana pozwoli to na prowadzenie samochodów o DMC do 3,5 tony, z przyczepami o DMC do 3,5 tony. Dla porównania, obecnie ciągnięcie tak ciężkiej przyczepy z samą kategorią B oznacza 1000 funtów mandatu oraz nawet 6 punktów karnych. Dla młodych kierowców taka ilość punktów oznacza też odebranie prawa jazdy.