Utrata prawa jazdy za cudzą kartę w tachografie – ITD ostrzega przed 1 stycznia

Zostały już tylko dwa dni do wejścia w życie nowego polskiego taryfikatora. Na kierowców czekają znacznie poważniejsze kary, a chyba najważniejszą z nich zapowiedziano już w inspekcyjnym komunikacie.

Gdyby do takiej kontroli doszło po 1 stycznia 2022 r., to kierowca obligatoryjnie straci prawo jazdy na 3 miesiące ­­­- tak poniedziałkowe zatrzymanie skomentowali inspektorzy z Lublina. Trafili oni na kierowcę ciągnika z podkontenerową naczepą, który w czasie pustego przejazdu korzystał z karty należącej do innej osoby.

Zgodnie z taryfikatorem obowiązującym do 31 grudnia, kierowca otrzymał za to 2 tys. złotych mandatu. Dodatkowej kary administracyjnej, w wysokości 3 tys. złotych, może spodziewać się przewoźnik. Gdyby natomiast kontrola miała miejsce po 1 stycznia, kierowca faktycznie straciłby uprawnienia na okres 3 miesięcy. Będzie to nowa forma kary dla osób oszukujących tachograf i przyłapanych z tym na „gorącym uczynku”.

Jak dokładnie będzie to wyglądało? Przede wszystkim warto zapoznać się z listą okoliczności, w których może dojść do 3-miesięcznego zatrzymania prawa jazdy:

– jazda bez karty;
– jazda z cudzą kartą;
– jazda bez wykresówki;
– jazda z kilkoma wykresówkami na jedną dobę;
– jazda z wykresówką na cudze dane;
– jazda z odłączonym tachografem;
– manipulowanie zapisów tachografu przy użyciu urządzenia lub przedmiotu (czyt. wyłącznik lub magnes).

Kara ma dotyczyć tylko tych wykroczeń, które popełniono „podczas aktualnego dziennego czasu prowadzenia”. Nie stracimy więc prawa jazdy za wykroczenia popełnione w ciągu minionych 28 dni. Co też ważne, po zatrzymaniu dokumentu otrzymamy czasowe, 24-godzinne zezwolenie, które pozwoli odstawić ciężarówkę na parking lub nawet zakończyć przewóz drogowy.

Odbieranie prawa jazdy ma dotyczyć zarówno Polaków, jak i kierowców zagranicznych, niezależnie od kraju wystawienia ich dokumentu. Jeśli natomiast ktoś zdecyduje się na jazdę pomimo zatrzymania uprawnień, czeka go jeszcze poważniejsza kara. Poza grzywną w wysokości co najmniej 1500 złotych, okres zatrzymania jego dokumentu zostanie przedłużony o kolejne 6 miesięcy.

Po upływie okresu kary, dokumenty mają być zwracane automatycznie, bez ponoszenia dodatkowych opłat, czy też konieczności udawania się na egzaminy.

Komunikat WITD Lublin:

Nawet utrata licencji grozi przewoźnikowi, którego kierowca prowadził pojazd na nieswojej karcie kierowcy. Gdyby do takiej kontroli doszło po 1 stycznia 2022 r., to kierowca obligatoryjnie straci prawo jazdy na 3 miesiące.

W poniedziałek (27 bm.), w miejscowości Zalesie (pow. bialski) inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie zatrzymali pojazd przewożący kontener do Małaszewicz. Okazało się, że kierowca rejestrował swoją pracę, ale na karcie… innego kierowcy. Teraz konsekwencje będą poważne. Wobec przedsiębiorcy zostało wszczęte postępowanie administracyjne, które będzie zakończone nałożeniem kary pieniężnej w kwocie 3.000 zł. A to niejedyne konsekwencje. Przedsiębiorca dodatkowo może stracić uprawnienie do wykonywania transportu drogowego. Kierujący przyjął mandat karny w kwocie 2000 złotych.

W tym miejscu należy dodać, że już od 1 stycznia 2022 r., w związku z nowelizacją przepisów, za takie naruszenie, kierowca poniesie dodatkową karę – na 3 miesiące zostanie mu zatrzymane prawo jazdy, a gdy złamie zakaz prowadzenia, to otrzyma kolejny – tym razem na 6 miesięcy.