Od kilku tygodni regularnie publikuję teksty na temat pensji minimalnej dla kierowców w Niemczech, oczywiście z punktu widzenia polskich firm i ich polskich pracowników. Teraz natomiast czas na małą odmianę, w postaci informacji jak pensja ta wypłynęła na sytuację w samych Niemczech, a także tamtejsze koszty transportu.
Jak wyliczyła jedna z Niemieckich firm doradczych zajmujących się transportem, koszty przewozów w Niemczech minimalnie wzrosły wraz ze wprowadzeniem 1 stycznia 2015 roku w życie przepisów MiLoG (Mindestlohngesetz). Mowa tutaj o różnicy zaledwie 1,2 procenta, czyli maksymalnie kilka centów na kilometr.
Na zachodzie nie brakuje zachwytu wynikającego z faktu, że oto Niemcy rozprawili się z psuciem rynku na ich terenie, wykorzystywaniem kierowców i pogarszaniem sytuacji rodzimych przewoźników, podnosząc koszty transportu o zaledwie 1,2 procenta. Jak dla mnie jest to jednak zachwyt nieco przedwczesny, gdyż trudno oceniać te przepisy już teraz. Co prawda niemieckie firmy transportowe jak jeden mąż zastosowały się do swoich przepisów, lecz nadal tak naprawdę nie wiemy jak zareagują na nie przedsiębiorstwa z Europy Środkowo-Wschodniej, grające w tym wszystkim przecież zasadniczą rolę.
Źródło informacji: truckjournalist.nl
Czy ta pensja minimalna naprawdę dotyczy także polskich firm? Na to pytanie niestety nadal nikt nie potrafi ostatecznie odpowiedź, z polskim rządem na czele, choć wszystko wskazuje na to, że również i Polacy muszą stosować się do tych przepisów. Więcej informacji na tema MiLoG można znaleźć w poniższych tekstach:
Pensja minimalna w Niemczech według polskiego rządu – przepisy te są niezgodne z unijnym prawem
Pensja minimalna w na celowniku UE – Komisja Europejska zbada przepisy, Polska w centrum uwagi
Pensja minimalna w Niemczech a jazda na działalności gospodarczej – jakie trzeba spełnić warunki?
Pensja minimalna w Niemczech w komentarzu DSV Road oraz PKS Gdańsk-Oliwa – jak oni to widzą?
Pensja minimalna w Niemczech – przewoźnicy chcą pomocy rządu, grożą nawet zorganizowaniem protestu
Pensja minimalna w Niemczech – polskie firmy nie dostają ładunków, ograniczenia nawet na giełdzie
Ambasada RP w Berlinie – Polscy kierowcy muszą dostać pensję minimalną, forma pracy bez znaczenia
Niemiecka pensja minimalna: oświadczenie od niemieckiej spedycji w języku angielskim
Pensja minimalna w Niemczech: kompendium wiedzy na temat nowych przepisów w formacie PDF
Pensja minimalna w Niemczech: miesiąc opóźnienia, gotowe formularze dla firm i inne informacje