Nadchodzące targi IAA 2018 w Hanowerze będą okazją do nagrodzenia najlepszych i najciekawszych pojazdów na rynku. Tym razem wręczy się aż trzy różne nagrody, przeznaczone dla ciężarówek, aut dostawczych oraz nowych rozwiązań technicznych. Odpowiednio będą to tytuły Międzynarodowej Ciężarówki 2019 Roku, Międzynarodowego Vana 2019 roku oraz Ciężarowej Innowacji 2019 Roku. Wyboru tradycyjnie zaś dokona 25 dziennikarzy branżowych z całej Europy.
Kim są kandydaci? W kategorii ciężarówek mamy wielką nowość, w postaci nowej ciężarówki marki Ford (powyżej). Pojazd ten ma zadebiutować dopiero przy okazji hanowerskich targów i tak naprawdę nie wiadomo do końca jak będzie nazywał się w Europie. Wiadomo jednak, że będzie miał jedną z największych kabin na rynku oraz 12,7-litrowy silnik o mocy do 500 KM. Więcej na jego temat przeczytacie zaś w artykułach dostępnych tutaj.
Drugi kandydat to cała grupa nowych ciężarówek miejskich marki Scania. Są to pojazdy serii P, G oraz L, przeznaczone dla branży komunalnej, dystrybucyjnej, czy ratunkowej. Dysponują one zupełnie nowymi kabinami i zaskakują ogromną ilością możliwych konfiguracji. A więcej na ich temat pisałem tutaj oraz tutaj.
Trzeci chętny na nagrodę to Volvo FH LNG, dostępne w wersji 420- oraz 460-konnej. Samochód ten wyróżnia się 13-litrowym silnikiem, który miesza dwa paliwa. W 95 proc. jedzie na płynnym gazie ziemnym (LNG), a pozostałe 5 proc. stanowi olej napędowy. Dzięki temu samochód ma oferować niemal takie same osiągi, jak wersje dieslowskie. Więcej na ten temat pisałem zaś tutaj.
Spośród aut dostawczych wybrano aż pięciu kandydatów. Ford wystawił dwa pojazdy, mianowicie odnowionego Transita Courier oraz Transita Connect. Mercedes-Benz kandyduje z nową generacją modelu Sprinter (powyżej), Renault wystawiło elektrycznego Mastera Z.E., a koncern PSA przygotował całą gamę kombivanów. Są to Citroen Berlingo, Opel Combo oraz Peugeot Partner.
O nową nagrodę za innowację stara się najwięcej, bo aż sześć firm. Jako pierwszy pojawia się tutaj prototypowy DAF XF EcoChamps, czyli stosunkowo niedroga hybryda, nadająca się do pracy w transporcie dalekobieżnym. Miałem już okazję pokierować tym jakże ciekawym pojazdem i opisywałem to tutaj.
Kandydat firmy MAN to prototyp zautomatyzowanej ciężarówki do wykonywania prac na drodze. Ma to być przede wszystkim pojazd, który będzie osłaniał robotników drogowych, bez narażania na niebezpieczeństwo swojego kierowcy. Szerzej projekt ten opisywany był tutaj.
Mercedes-Benz wystawił eActrosa, czyli trzyosiową ciężarówkę z napędem całkowicie elektrycznym. Jak opisywałem tutaj, eActros ma około 200 kilometrów zasięgu i rozpoczął już pracę u pierwszych, testowych klientów.
Renault Trucks będzie starało się o nagrodę z całą gamą ciężarówek elektrycznych. Są to samochody o DMC od 3,5 do 26 ton, z różnymi typami kabin oraz podwozi. Uwagę zwraca też zasięg do 300 kilometrów, a więcej na ten temat przeczytacie tutaj.
Na elektryczną motoryzację postawiło także Volvo Trucks. W tym przypadku kandydatami są ciężarówki z serii FL Electric oraz FE Electric, opisywane przeze mnie tutaj oraz tutaj.
A na koniec mamy dzieło firmy ZF, którym jest autopilot przeznaczony do za- i rozładunku kontenerów BDF (powyżej). System ten został wprowadzony na pokład demonstracyjnego DAF-a XF Euro 6 i szerzej opisywałem go tutaj.