Elektryczne Renault Master Z.E. w oficjalnej sprzedaży – kosztuje około 50 tys. euro i ma wynajęte baterie

Całkowicie elektryczne Renault Master Z.E. trafiło do oficjalnej sprzedaży. Samochód można już kupić w Europie Zachodniej, przygotowując w tym celu około 50 tys. euro i godząc się na stałe raty za wynajem baterii.

Według francuskiego cennika, elektryczna „Masterka” z najpopularniejszym nadwoziem L3H2 kosztuje 50 900 euro netto. Samochód stanie się wówczas naszą własnością, ale bez akumulatorów. Te dostępne są bowiem tylko w wynajmie, kosztującym 74 euro za miesiąc. Co więcej, wynajem ten wiąże się z limitem przebiegu, wynoszącym zaledwie 7,5 tys. kilometrów rocznie. Każde przekroczenie tego limitu będzie wiązało się z dodatkową opłatą, wynoszącą 4 centy za kilometr.

Skąd ten system? Jak wiadomo, baterie są bardzo kosztowne w produkcji, a technologia ich wytwarzania szybko się zmienia. W tej sytuacji Renault doszło do wniosku, że nie ma sensu sprzedawać tych baterii wraz z samochodem. Jako duży producent Renault będzie bowiem miało większe możliwości zarządzania tymi bateriami, ich regenerowania, czy po prostu wymiany na nowe.

Użytkowe właściwości są bardzo podobne jak w wersjach spalinowych. W zależności od wariantu nadwozia, ładowność wynosi od 1 do 1,4 tony, przy standardowym DMC 3,5 tony. Przestrzeń ładunkowa nie została pomniejszona, a ponadto w ofercie są warianty pod zabudowę, z dwiema długościami rozstawu osi.

Wyróżniają się natomiast osiągi. Elektryczne Renault Master Z.E. oferuje zaledwie 75 KM i 225 Nm. Niemniej jest to pojazd typowo do ruchu miejskiego, który nie potrzebuje wysokiej prędkości maksymalnej. Jeśli więc połączymy to maksymalnym momentem obrotowym dostępnym już na starcie, auto powinno jeździć bardzo sprawnie.

A co z rzeczą najważniejszą, czyli z zasięgiem? Teoretyczna wartość, wyliczona w laboratorium, to aż 200 kilometrów. W rzeczywistości trudno się jednak spodziewać wyniku lepszego niż 120 kilometrów. Następnie trzeba będzie pojechać na ładowanie, liczące od 6 do 17 godzin. Wszystko zależy od ładowarki której użyjemy – czy będzie to profesjonalna, szybka ładowarka, czy ładowarka podpięta pod zwykłe gniazdko 230V.

Wnętrze Renault Master Z.E.: