OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 21 Luty, 2018

Elektryczny Mercedes eActros trafi do pierwszych użytkowników – ciężarówka ma do 200 km zasięgu

W nawiązaniu do tekstu:

Niemcy będą dopłacały do ciężarówek na paliwa alternatywne – akcja ruszy w kwietniu

Mercedes-Benz wydaje się być gotowy na niemiecki system dopłat do elektrycznych ciężarówek. W Stuttgarcie właśnie zaprezentowano elektryczny wariant Actrosa, gotowy do pracy u pierwszych użytkowników. Ciężarówka ma 200 kilometrów zasięgu i oferuje maksymalnie 25-tonowe DMC.

Nowy Mercedes-Benz eActros, bo tak nazywa się ten pojazd, trafi do dziesięciu przewoźników z Niemiec oraz Szwajcarii. Sprawdzą oni ciężarówkę w codziennej pracy, wykorzystując ją do zadań typowo dystrybucyjnych. Następnie, jeśli testy zakończą się powodzeniem, wystartować ma produkcja seryjna. Najprawdopodobniej nastąpi to w 2021 roku, a więc za trzy lata.

Elektryczny eActros został dostarczony użytkownikom w dwóch wersjach – jak podwozie 18- oraz 25-tonowe, odpowiednio o dwóch oraz trzech osiach. Każdy z tych samochodów wykorzystuje napęd, który wcześniej pracował już w elektrycznych autobusach. Głównym elementem jest napędzana elektrycznie oś, dostarczona przez firmę ZF. Jest ona wyposażona w dwa silniki o mocy 125 kW (170 KM) i maksymalnym momencie obrotowym 485 Nm. Całkowita moc pojazdu to więc 250 kW (340 KM), a moment sięga niemal tysiąca niutonometrów. Jeśli natomiast chodzi o nacisk na tę oś, to wynosi on standardowe 11,5 tony, podobnie jak w ciężarówkach spalinowych.

Pod podwoziem ciężarówki znajdziemy baterie o pojemności 240 kWh i masie 2,2 tony. Wystarczają one na do przejechania 200 kilometrów, a następnie będą wymagały ładowania. W zależności od ładowarki, proces ten potrwa od trzech do jedenastu godzin. Z tych samych baterii skorzysta też dodatkowe wyposażenie pojazdu, jak na przykład agregat chłodniczy. Oczywiście odbędzie się to kosztem zasięgu.

Dodatkowe zdjęcia oraz prezentacja całego napędu:

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. Rafi napisał(a):

  Jak Mercedes mówi 200km to znaczy że 150 i na bank stoi. Zaladowany 100km

 2. w napisał(a):

  Ciekawe na jaką liczbę cykli ładowania jest przewidziana bateria???

 3. dono napisał(a):

  Ktos pomyslal o nowej kadrze serwisantow? Mechanior bedzie mial problem naprawic, chyba ze bedzie wymienial cale podzespoly.

 4. Grzegorz napisał(a):

  Zaraz zaczną się pozwy od firmy Apple o używanie litery e przed nazwą modelu 🙂
  eAtros, jak eMac 😉

 5. Stefan napisał(a):

  Czekamy na hamerykanska ;; tesle:: niby tamci mogą przejechać 100 razy więcej !! Na europejskich zespołach napędowych ciekawy jestem jak im się to uda ? Pewnie Hollywood już pracuje nad ściemnianiem mas ?? A ja wracam do warsztatu i pracuje nadal nad elektryczna ciezarowka przyszłości która przejedzie bez ładowania 950 kilometrów

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.