Były szef Volvo Group nowym prezesem Iveco Group – Szwed zastępuje Holendra

Iveco Group przechodzi zmianę na stanowisku prezesa. Dotychczasowy szef firmy, Holender Gerrit Marx, opuści firmę wraz z 1 lipca, przechodząc do siostrzanego koncernu CNH Industrial. Za to jego miejsce obejmie Szwed Olof Persson, przez lata związany ze szwedzkim koncernem Volvo Group.

Olof Persson budował swoje doświadczenie między innymi w nieistniejącej już spółce Volvo Aero, wytwarzającej samoloty oraz podzespoły lotnicze Następnie przewodził marce Volvo Construction Equipment, wytwarzającej maszyny budowlane, a w latach 2011-2016 piastował stanowisko prezesa całego koncernu Volvo Group, obejmującego także ciężarowe marki Volvo Trucks, Renault Trucks oraz Mack Trucks. Kolejne kilka lat Persson spędził w firmie inwestycyjnej Cerberus Operations and Advisory Company, natomiast od 2022 roku związany jest z Iveco Group, początkowo będąc tam niezależnym dyrektorem zarządu. 

Objęcie przez Szweda prezesury w Iveco Group w pierwszej chwili może zaskakiwać. Niemniej podobne sytuacje zdarzały się już w “wielkiej siódemce”, także w ciągu ostatnich kilku lat. Dla przykładu, obecny szef Volvo Trucks przez ćwierć wieku związany był z firmą Scania, a i obecna szefowa Mercedes-Benz Trucks była w swojej karierze wysoko postawioną menadżerką Scanii.