Największa europejska flota elektrycznych betonomieszarek – to już 10 sztuk

Spośród wszystkich ciężarówek budowlanych, betonomieszarki najszybciej doczekały się elektrycznych odpowiedników. Duńska firma Unicon właśnie pochwaliła się odebraniem już dziesiątego tego typu pojazdu, tworząc naprawdę różnorodną flotę elektryków.

Ten dziesiąty pojazd to czteroosiowe Volvo FM Electric, skonfigurowane w układzie 8×4, z potrójnym wózkiem tylnym oraz ostatnią osią wleczoną. Ciężarówkę wyposażono w zabudowę marki Liebherr, model HTM 1005 o pojemności nominalnej 10 m3. Zabudowa ta posiada napęd hydrauliczny, realizowany przez pompę o zasilaniu elektrycznym. Układ napędowy podwozia oraz hydraulika dla zabudowy czerpią przy tym prąd z tych samych baterii.

Prezentowana “FM-ka” dołączyła do floty, w której znajduję się wiele różnych elektryków marki Volvo Trucks. To między innymi mniejszy, trzyosiowy model FE Electric, a także trzyosiowy ciągnik FM Electric Globetrotter, ciągnący dwuosiową naczepę z betonomieszarką. Wszystkie te pojazdy mają standardową wysokość podwozia, jako że wersje Electric nadal nie są dostępne w uterenowionych, podwyższonych wariantach. Najprawdopodobniej szybko się to też nie zmieni, o czym pisałem w następującym tekście: Uterenowiona wywrotka 8×4 z silnikiem na prąd – niezbyt praktyczna, chińska nowość

Niestety Unicon nie pochwaliło się wynikami w zakresie zużycia prądu oraz realnego zasięgu w czasie pracy z zabudową. Najwyraźniej jednak baterie wystarczają do codziennej eksploatacji, jako że Unicon już zapowiada zamówienia na kolejne elektryki. W ciągu najbliższej dekady mają one całkowicie zastąpić diesle we flocie.

Volvo FE Electric oraz Volvo FM Electric Globetrotter: