Actros szóstej generacji na testach u klientów – pierwsze trasy po Niemczech

Mercedes-Benz Actros szóstej generacji dotarł w Niemczech do dwóch pierwszych odbiorców. Są nimi firmy Contargo oraz Remondis, które sprawdzą elektryczny wariant o nazwie eActros 600, wykorzystując go na trasach krajowych.

Zapewne pamiętacie, że oficjalna premiera szóstego Actrosa miała miejsce już jesienią ubiegłego roku. Właśnie wtedy pokazano wspomniany wariant elektryczny (opisywany tutaj), a na początku bieżącego miesiąca dołączyła do niego także wersja dieslowska (prezentowana tutaj). Mimo to egzemplarze dostarczone do Contargo oraz Remondis nadal mają charakter testowy, a nawet pokryte są częściowym kamuflażem. Wygląda więc na to, że Mercedes-Benz nadal nie zakończył prac rozwojowych.

Remondis po naszej lewej, Contargo po naszej prawej:

Testy w obu firmach mają potrwać przez kilka najbliższych miesięcy, odbywając się w dwóch różnych zastosowaniach. Contargo wykorzysta eActrosa 600 w transporcie intermodalnym, rozwożąc kontenery z portu rzecznego w Wörth am Rhein. Ma to skutkować dziennymi przebiegami po około 800 kilometrów, wykonywanymi w systemie dwuzmianowym. Za to Remondis będzie obsługiwał branżę komunalną w Kolonii oraz okolicach, ciągnąc naczepę kurtynową  Kögel, specjalnie przystosowaną do transportu surowców wtórnych.

Koniec omawianych testów zgra się w czasie z rozpoczęciem produkcji seryjnej oraz typowo komercyjnych dostaw do klientów. Zaplanowano to na ostatnie tygodnie 2024 roku, zarówno dla wersji elektrycznej, jak i spalinowej. Co natomiast znajdziemy pod charakterystycznymi kabinami „MP-szóstki”? Spalinowy Actros będzie dysponował dieslami o pojemności 10,7, 12,8 lub 15,6 litra, doskonale znanymi z poprzednika. Połączą się one z poprawionymi właściwościami aerodynamicznymi oraz nową elektroniką. Za to eActros 600 otrzyma nowy silnik elektryczny, rozwijający moc stałą 544 KM i moc maksymalną 816 KM. Jego baterie zapewnią zasięg do 500 kilometrów, a przy tym będą zdolne obsłużyć tak zwane megaładowarki, przywracające pełen zasięg w około 30-40 minut.

Wnętrze Actrosa szóstej generacji (oficjalne zdjęcia z premiery):

Wygląd zewnętrzny bez oklejenia (diesel):

Wygląd zewnętrzny bez oklejenia (elektryk):