Iveco X-Way 570 jako czteroosiowy holownik z typowo tuningowymi dodatkami

W ramach przyglądania się ciekawym nowościom z dróg, znowu zajrzymy dzisiaj do Holandii. Pojawił się tam bowiem tak niespotykany widok, jak czteroosiowe Iveco X-Way 570 po tuningu, przystosowane do roli ciężkiego holownika pomocy drogowej.

Jak tłumaczy sam właściciel, przedsiębiorca pomocy drogowej Roy van Rijswijk, jego praca oparta jest na współpracy z autoryzowanymi dealerami kilku ciężarowych marek. Dlatego stara się on budować wielomarkową flotę, zamawiając podwozia u swoich codziennych, biznesowych partnerów. Tak też zrodził się pomysł zakupu X-Waya od dealera Iveco, zabudowując go właśnie jako ciągnik holownik.

Czteroosiowy pojazd otrzymał najmocniejszy w gamie, 570-konny silnik Cursor 13, połączony z zautomatyzowaną skrzynią ZF Traxon o aż 16 przełożeniach. Na układ 8×4 złożyły się dwie osie 9-tonowe z przodu oraz dwie 13-tonowe z tyłu, a te ostatnie otrzymały dodatkowo redukcję na zwolnicach. Wszystko zwieńczyła szeroka oraz podwyższona kabina sypialna, znana z transportu międzynarodowego.

Ciężki sprzęt hydrauliczny wykonała amerykańska firma Miller Industries, w wersji o oznaczeniu Century 6035. Stalowe skrzynie dostarczyła holenderska firma lakierniczo-tuningowa Van Winkoop, natomiast złożeniem wszystkiego w całość zajął się własny warsztat Roya van Rijswijka. Tak powstała zabudowa z dwiema 16-tonowymi wyciągarkami, 26-tonowym ramieniem hydraulicznym oraz okularem rozsuwanym na nawet 3 metry do tyłu, umożliwiającym holowanie zarówno ciężarówek, jak i autobusów o długim zwisie przednim. Poza tym ciężarówka otrzymała 4,7 tony balastu, umieszczonego tuż za kabiną i mającego na celu stabilizować pojazd w trakcie holowania. W efekcie masa własna gotowego X-Waya sięgnęła aż 25 ton.

Według wiedzy właściciela, to pierwsze Iveco X-Way, które trafiło do pracy w formie takiego holownika. Mimo to Holender postanowił jeszcze bardziej wyróżnić swój pojazd, inwestując między innymi w sześć reflektorów dalekosiężnych LED, tablicę świetlną z nazwą firmy, przedłużoną osłonę przeciwsłoneczną oraz ozdobną dokładkę pod przednim zderzakiem. Ta ostatnia jest tu elementem o tyle nietypowym, że X-Way to przecież delikatnie uterenowiony model Iveco, mający wzmocniony, trzyczęściowy zderzak z metalu.

`