DAF-y XFC na polskiej prezentacji – od wywrotki 8×4 po nietypowy ciągnik 4×2

DAF kontynuuje swoje starania o polskich klientów z branży budowlanej. Dlatego w ubiegłym tygodniu firma zorganizowała trzydniową prezentację na terenie żwirowni pod Pułtuskiem, zapraszając tam przedsiębiorców z branży i udostępniając im najnowsze modele.

Wśród obecnych na miejscu pojazdów były modele XD Extra Robust (nisko umieszczona kabina, szosowe podwozie z terenowymi dodatkami), XDC (nisko umieszczona kabina, terenowe podwozie), a także XFC (wysoko umieszczona kabina, terenowe podwozie). Pod względem zastosowania pojawiły się wywrotki tylnozsypowe 8×4, wywrotki trójstronne 6×4, betonomieszarka 8×4, a także ciągnik siodłowy 4×2 z trzyosiową naczepą-wywrotką. W przypadku modeli XD oraz XDC zastosowano silniki 11-litrowe o mocy do 450 KM, jako że większa jednostka nie jest tam dostępna, natomiast modele XFC dysponowały silnikami 13-litrowymi, o mocy 480 lub 530 KM.

DAF XDC 6×4 z trójstronną wywrotką:

DAF XD Extra Robust 6×4 z trójstronną wywrotką oraz DAF XDC 8×4 z betonomieszarką:

Część pojazdów przyjechała prosto z Holandii, pochodząc z demonstracyjnej floty producenta i wyróżniając się na tle polskich realiów. Tutaj przykładem może być wspomniany ciągnik XFC 530, który stanowił kompletną mieszankę dwóch różnych światów. Z jednej strony był to reprezentant wysoko zawieszonego modelu XFC, oficjalnie dysponujący terenową homologacją, mający zwiększony kąt natarcia i wyposażony w skrzynię biegów ZF Traxon o trybach Off-Road oraz Rock Free (funkcja wybujania).  Drugie oblicze było natomiast takie, że z tyłu zastosowano pneumatycznie zawieszony most napędowy o typowo autostradowym przełożeniu 2,05. Kabina miała podwyższoną sypialnię, doskonale znaną z transportu międzynarodowego, a wszystkie lusterka zostały zastąpione kamerami. Podkreślę też, że był to ciągnik z najzwyklejszym układem 4×2, bez opcjonalnego, dołączanego napędu przedniej osi, znanego u DAF-a pod skrótem PXP.

DAF XFC 530 jako ciągnik 4×2:

Na drugim biegunie znalazły się egzemplarze bardziej typowe dla krajowego rynku i należące do demonstracyjnej floty DAF Trucks Polska lub po prostu lokalnych dealerów. Tutaj wskazać można na białą wywrotkę tylnozsypową XFC 480, dosłownie prezentującą polskie realia. Przepisowo był to bowiem pojazd 34-tonowy, technicznie mógł ważyć 40 ton, a na potrzeby kopalnianych testów zabudowa marki Meiler została wypełniona aż po brzegi, skutkując ponad 45-tonową masą całkowitą. Pojazd stał przy tym na czterech mechanicznie zawieszonych osiach, w tym dwóch 9-tonowych z przodu i dwóch 13-tonowych z tyłu. Napęd odbywał się w układzie 8×4, gdyż DAF nie oferuje wariantów 8×6 lub 8×8, ale za to jak najbardziej zastosowano tu zwolnice, skutkujące wysokim przełożeniem mostów 3,46. Za przekazanie napędu po raz kolejny odpowiadał ZF Traxon z trybami Off-Road oraz Rock Free. Jeśli natomiast chodzi o kabinę, to zastosowano najmniejszy wariant z oferty modelu XFC, o płaskim dachu i dodatkowej przestrzeni za fotelami, służącej też za strefę kontrolowanego zgniotu. Miejsce pracy do złudzenia przypominało dalekobieżne DAF-y, w tym także modele XG lub XG+.

DAF XFC 8×4 z tylnozsypową wywrotką:

W przypadku ciągnika DAF XFC 530 4×2 klientom chciano pokazać pojazd do ruchu głównie szosowego, jak na przykład transport asfaltu do rozściełacza, ale wyraźnie uodporniony na potencjalne, budowlane uszkodzenia. Stąd też ta terenowa homologacja, która pozwala uniknąć dodatkowej belki pod zderzakiem i zwalnia z posiadania przedniego radaru. Za to w przypadku XFC 8×4 skupiano się przede wszystkim na świetnej zwrotności, osiąganej dzięki jednemu z największych kątów skrętu kół w branży, a także na bardzo wysokim komforcie pracy, wynikającym z odziedziczenia kabiny po większych braciach. Osoby jeżdżące starszymi generacjami DAF-ów na terenowych podwoziach mogły też zauważyć znacznie poprawioną pracę skrzyni biegów, o szybszych i bardziej przemyślanych reakcjach, a także lepiej pracujący układ kierowniczy, o wzmocnionym wspomaganiu.

Na dołączonych zdjęciach możecie przyjrzeć się modelowi XFC nieco bliżej, w tym także we wnętrzu krótkiej kabiny. Jeśli szukacie prezentacji trójstronnej wywrotki, z serii XD Extra Robust, to zapraszam Was do artykułu z ubiegłego miesiąca. Jeśli natomiast interesuje Was dokładniejszy przegląd modeli XDC oraz XFC, wraz z filmem, polecam mój film z popremierowych testów w Holandii.

Wnętrze krótkiej kabiny z modelu XFC:

Punkt mocowania haka do holowania w zderzaku XFC (jeden z dwóch obecnych z przodu):