Bardzo mocne Scanie dla PrimaFrio – zamówiono modele 500 Super, 660S oraz 770S

Hiszpańska firma PrimaFrio, będąca jednym z największych przewoźników chłodniczych w Europie, złożyła zamówienie na 311 nowych ciężarówek marki Scania. Będą to ciągniki siodłowe w trzech różnych konfiguracjach, wyposażone w rzędowe lub widlaste silniki.

Podstawę transakcji stanowi popularny model 500S Super (500 KM, 2650 Nm), napędzany przez najnowsze wydanie rzędowego, sześciocylindrowego silnika. PrimaFrio odbierze 300 takich pojazdów i zapewne spotkamy je w transporcie międzynarodowym na terenie całej Europy. Takie też pojazdy możecie zobaczyć na dołączonych do tekstu zdjęciach. Za to pozostałe 11 egzemplarzy będą stanowiły ciągniki z większymi jednostkami typu V8. Wśród nich będzie 9 sztuk modelu 660S (660 KM, 3300 Nm), a także 2 sztuki wariantu 770S (770 KM, 3700 Nm), do niedawna będącego najmocniejszym seryjnym samochodem ciężarowym na całym świecie.

Tak mocne i kosztowne ciągniki we flocie wielkiego przewoźnika mogą zaskakiwać. Gdzie więc kryje się wyjaśnienie dla takiego wyboru? Oficjalnej odpowiedzi nie podano, ale osobiście spodziewałbym się wejścia PrimaFrio na rynek przewozów 32-metrowymi zestawami. Takie konfiguracje, składające się z aż dwóch pełnowymiarowych naczep, są od niedawna legalne w hiszpańskim transporcie krajowym i mogą ważyć nawet 70 ton. By więc odpowiednio sprostać takiej masie, wiele firm wybiera właśnie mocne „V-ósemki”.

Na koniec przypomnę, że obecne PrimaFrio wywodzi się z przedsiębiorstwa o nazwie Transportes Paconsa, upadłego dwie dekady temu. W barwach Paconsa powszechnie występowały zaś Scanie V8, regularnie przejeżdżając do Polski i wzbudzając tu niemałą uwagę. Były to takie modele, jak 143 500, 144 530 oraz 164 580, w swoim czasie też będące najmocniejszymi modelami w ofercie. Wspominałem o tym w następującym tekście: Ostatnie pożegnanie założyciela firmy PrimaFrio – kondukt z zabytkowymi ciężarówkami

Dawne Scanie z Paconsy:

32-metrowy zestaw z Hiszpanii: