Podnośniki do aut dostawczych i ciężarowych – czym się kierować przy wyborze?

Publikacja na zamówienie

Podnośnik samochodowy jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego warsztatu. W porównaniu do kanałów serwisowych zapewnia lepszy dostęp do pojazdu, a także większy komfort pracy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie podnośnika, aby inwestycja okazała się trafiona?

Rodzaje podnośników samochodowych

Podnośnik jest urządzeniem, które umożliwia bezpieczne podnoszenie samochodów osobowych i ciężarowych i wykonanie prac naprawczych pod pojazdem. Ze względu na różnorodne rozwiązania konstrukcyjne podnośnik samochodowy należy dopasować do przestrzeni warsztatu, biorąc pod uwagę optymalny dostęp do pojazdu. Wyróżnia się:

  • podnośniki dwukolumnowe – doskonale sprawdzają się podczas zaawansowanych napraw pojazdów. Konstrukcja zawiera dwa elementy nośne, udźwignie pojazdy o masie do 4 ton, takie jak samochody osobowe, SUV-y oraz mniejsze auta dostawcze. To podnośnik elektrohydrauliczny zawierający siłowniki, które poruszają się dzięki odpowiedniemu ciśnieniu płynu hydraulicznego,
  • podnośniki czterokolumnowe – rozbudowana wersja podnośnika dwukolumnowego działająca na zasadzie elektrohydrauliki lub rozwiązań pneumatycznych. Ma dużą nośność, co umożliwia naprawę ciężkich pojazdów (nawet do 6,4 tony), takich jak auta dostawcze czy ciężarowe,
  • podnośniki nożycowe – przeznaczone do użytku w warsztacie lub na Stacjach Kontroli Pojazdów, z zaleceniem do obsługi pojazdów osobowych. Zapewniają możliwość uniesienia auta do 1 lub 2 metrów, działają dzięki siłownikom hydraulicznym, które unoszą mechanizm nożycowy.
  • punktowe – dzielą się na hydrauliczne, pneumatyczne oraz pneumatyczno-hydrauliczne. Podnoszą pojazd dzięki przyłożeniu siły w jednym punkcie. Zwykle mają kompaktowy rozmiar oraz prostą konstrukcję.

Do pracy z pojazdami ciężarowymi i autobusami należy dobrać podnośnik o odpowiedniej długości. W takich okolicznościach najlepiej zastosować podnośnik najazdowy czterokolumnowy, który zapewni komfortowe prace naprawcze i swobodny dostęp do pojazdu.

Parametry techniczne

Przy zakupie podnośnika należy nie tylko kierować się wielkością pojazdów, ale i uwzględnić parametry techniczne. Najważniejsze z nich to nośność, wysokość podnoszenia, a także przeznaczenie. Należy wspomnieć, że wyróżnia się sprzęt umożliwiający podnoszenie pojazdów o specjalnych wymaganiach, takich jak auta ciężarowe oraz autobusy. Warto także podkreślić, że podnośnik to istotne wyposażenie warsztatowe, które usprawni każdą pracę. Wobec tego należy zwrócić uwagę na jakość wykonania, a także gwarancję, która zapewni odpowiednio długą ochronę w przypadku awarii.

Dodatkowo podnośnik powinien być wyposażony w system, który zabezpiecza pojazd przed opadaniem, a także ostrzega przed przeciążeniem. Kwestie bezpieczeństwa są wyjątkowo istotne, zwłaszcza gdy chodzi o pojazdy dostawcze i ciężarowe. Taki podnośnik powinien być bardzo stabilny i wytrzymały.

Jak znaleźć idealny podnośnik do swojego warsztatu? Szeroki wybór asortymentu znajdziesz w ofercie sklepu TIP-TOPOL – dostępne podnośniki zostały gruntownie sprawdzone i przetestowane, a także pomyślnie przeszły procedurę kontroli jakości.