Specjalne ubezpieczenia dla ciężarówek na prąd – nowy pomysł z Beneluksu

Rozwój ciężarówek na prąd właśnie dotknął nowego tematu. Tym razem są nim polisy ubezpieczeniowe, które zaczęto dostosowywać do specyfiki elektrycznego napędu.

Pomysł ten pochodzi z Beneluksu, z popularnego tam towarzystwa ubezpieczeniowego TVM. Firma ta wprowadziła na holenderski oraz belgijski rynek specjalny wariant polisy, właśnie dla posiadaczy ciężarówek elektrycznych. Zabezpiecza on przed utratą lub uszkodzeniem najbardziej specyficznych elementów, niewystępujących w pojazdach z silnikami diesla.

Przykładem mogą być tak kosztowne podzespoły, jak przewód do szybkiego ładowania, czy akumulatory trakcyjne. Polisa pozwala też ubezpieczyć środki pochodzące z państwowego dofinansowania do zakupu elektryków. Poza tym TVM gwarantuje usługi pomocy drogowej dopasowane do ciężarówek elektrycznych, a także ma współpracować z warsztatami naprawiającymi tego typu pojazdy.

O ile droższa będzie taka polisa od ubezpieczenia zwykłego diesla, tego niestety nie podano. Biorąc jednak pod uwagę trzy- lub nawet czterokrotną różnicę w wartości samego pojazdu, trudno się tutaj spodziewać małych kwot. Jeśli natomiast szukacie dodatkowych informacji o serwisowaniu elektryków, to zapraszam do artykułu z ubiegłego roku: Serwisowanie ciężarówki na prąd: koszty, zasady, przewody, chłodziwa, baterie i oleje