MAN TGX z autopilotem już na niemieckich autostradach – testy i prezentacja

W ubiegłym miesiącu ciężarowe marki koncernu Volkswagen zapowiedziały szerokie wdrożenie tak zwanych autopilotów (opisywałem to w tym artykule). Teraz możemy natomiast zobaczyć początek realizacji tego projektu, w postaci pierwszych testów autostradowych, wykonywanych w publicznym ruchu, na niemieckiej trasie A9.

Zupełnie pierwsza próba odbyła się już w ubiegłym tygodniu, na 10-kilometrowym odcinku A9, między węzłami Allershausen oraz Fürholzen. Zautomatyzowany MAN TGX wykonał wówczas zautomatyzowany przejazd, w kabinie wioząc Dyrektora Generalnego marki MAN, a także Federalnego Ministra Transportu. W ten sposób najwyższym niemieckim władzom postanowiono zaprezentować potencjał automatyzacji transportu.

Prezes (po lewej) oraz minister (po prawej):

MAN podkreśla, że był to pierwszy przejazd ciężarówki z autopilotem czwartego stopnia w historii niemieckich autostrad. Czwarty stopień oznacza przy tym możliwość pełnego wyręczenia kierowcy, nawet na drogach niższej kategorii. Firma wyjaśnia też, że projekt przygotowywany jest przez około 500 inżynierów i dotychczas skutkował zarejestrowaniem ponad 130 patentów. To wyjaśnia obecność rozbudowanej aparatury badawczej w tylnej części kabiny Jeśli natomiast chodzi o niezbędny osprzęt dla autopilota, to umieszczono go na nadwoziu, w formie belek z radarami, lidarami oraz kamerami.

Te 10 kilometrów to dopiero początek. Niemiecki rząd już wydał bowiem zezwolenie, które pozwoli MAN-owi testować autopilota na aż czterech autostradach wokół miast München, Nürnberg, Ulm oraz Landsberg am Lech (mapa pod tekstem). Początkowo mają to być przejazdy próbne, wykonywane z balastem, przez samego producenta, ale już od przyszłego roku rozpocznie się praca z prawdziwymi ładunkami. MAN-y TGX z autopilotem trafią wówczas do pierwszych klientów, obsługując transport na stałych trasach.

Czy natomiast kierowcy mają przy tym powody do obaw? Niestety, na to wygląda. MAN otwarcie zapowiada, że autopilot może być skutecznym rozwiązaniem niedoboru kierowców na niemieckim rynku pracy, wypełniając lukę przy użyciu technologii. Firma wylicza też, że autonomiczny ruch pojazdu może ograniczyć koszty operacyjne na stałych liniach o około 10-15 procent.

Trasy z dopuszczeniem do autonomicznego ruchu:

Dodatkowe zdjęcia z autostrady A9: