https://youtu.be/oROewQsIfkE?si=1-T21z4S9LadgtzK&t=101
Powyżej: filmowa prezentacja urządzenia (od 1:41)
Transportowe media z Beneluksu poinformowały o nietypowej upadłości. Dotknęła ona przedsiębiorstwa Truck-Toilet BV, specjalizującego się w produkcji oraz sprzedaży toalet do samochodów ciężarowych.
Wieść o tym wynalazku pojawiła się w 2021 roku. Truck-Toilet BV, pokazało wówczas bezpłynowe toalety, montowane jako szuflada przy dolnym łóżku lub mające formę skrzyń wstawianych zamiast fotela pasażera. Wszystko to bazowało na szczelnie zamykanych torbach, zapobiegających rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów i mających być rozwiązaniem na sytuacje awaryjne, jak odczuwanie silnej potrzeby fizjologicznej podczas postoju w korku. Bezpieczny charakter urządzenia potwierdziła organizacja TÜV, a ceną okazało się niecałe 900 euro, uwzględniając przy tym zapas pięciu wspomnianych worków.
Scania z floty Tielbeke Transport:
Is het Truck-Toilet dé oplossing voor het toiletprobleem in de transportsector?
— Transport Online (@transportonline) June 16, 2021
lees meer: https://t.co/dIY5k7Cll3 pic.twitter.com/zdWvTH4WJW
W początkowej fazie Truck-Toilet BV zebrało spore zainteresowanie. Jeden z większych holenderskich przewoźników – firma Tielbeke Transport – zdecydował się wręcz na testowe wdrożenie tych urządzeń w swoich Scaniach serii R (w wersji zastępującej fotel). Dziś już jednak wiadomo, że ten nietypowy wynalazek nie przyjął się na rynku. Jego producent właśnie bowiem ogłosił upadłość, nie będąc w stanie spłacić należności wobec jednego z inwestorów.
Jak tłumaczy sam założyciel firmy, rynek na kabinowe toalety jak najbardziej istniał i przez ostatnie trzy lata udało się znaleźć pewną ilość klientów. Niemniej sprzedaży nie rozwijała się na tyle szybko, by firma utrzymała stabilną sytuację finansową. Dlatego też dzisiaj trudno oceniać, czy znajdzie się nowy inwestor, gotowy poratować upadłą firmę i przywrócić toalety na rynek.
Na koniec dodam, że to niejedyny sposób na toalety, jaki pojawił się w branży o ostatnim czasie. W 2022 oraz 2023 roku opisywałem dwa różne rozwiązania wewnątrz Mercedesów Actrosów, w tym jedno stworzone przez samego producenta ciężarówki, a drugie będące pomysłem francuskiego przewoźnika. W obu przypadkach było to rozwiązanie promowane głównie z myślą o kobietach. Oto linki: Premiera ciężarówki specjalnie dla kobiet – toaleta i łazienka w małym Actrosie oraz Nowy ciągnik z toaletą chemiczną za fotelem kierowcy – francuski pomysł dla kobiet