Prototypowy MAN z autopilotem, mający służyć do zabezpieczenia prac prowadzonych na autostradach

man_automatyczna_ciezarowka_na_pobocze_1

W nawiązaniu do tekstu:

Czesi przestrzegają przed wypadkami z udziałem drogowców – na stacji stoi wrak, do sieci trafiają zdjęcia

Pod powyższym artykułem Czytelnik ” tigga” dostał następujący komentarz:

Aż się prosi, żeby ta tablica była jakimś samobieżnym mini-pojazdem. Przy dzisiejszej technice prosta jazda przy barierce, nawet i zdalnie sterowana to nie jest nic trudnego.

man_automatyczna_ciezarowka_na_pobocze_3

I okazuje się to komentarz jak najbardziej słuszny, jako że w Niemczech zaprezentowano właśnie taką zautomatyzowaną ciężarówkę. Została ona przygotowana przez firmę MAN i ma posłużyć przy zabezpieczaniu codziennych prac na autostradach. Założenie jest takie, że pracownik doprowadzi ciężarówkę w rejon robót drogowych, ustawi na żądanym pasie i włączy tryb automatycznej pracy, samemu opuszczając kabinę. Wówczas pomarańczowy MAN sam podąży za pojazdami pracującymi przy drogach, odpowiedzialnymi chociażby za koszenie roślinności. Radary i kamery zadbają o odpowiedni odstęp oraz utrzymanie się na danym pasie, a jednocześnie pozwolą uniknąć najechania na jakąkolwiek przeszkodę. Co zaś najważniejsze, w razie ewentualnego wypadku w kabinie nie będzie znajdował się żaden człowiek.

MAN przygotował ten projekt wspólnie z aż siedmioma partnerami – przedsiębiorstwami przemysłowymi, placówkami naukowo-badawczymi i organizacjami administracyjnymi. Wszystko wspierają władze federalne, prace trwają już od dwóch lat, a do tego już wkrótce zaczną się praktyczne testy. Wiadomo, że będą one prowadzone na poboczach autostrad w Hesji.

man_automatyczna_ciezarowka_na_pobocze_2