Autopilot specjalnie do wymieniania nadwozi BDF, a także terminalowy ciągnik jeżdżący bez kierowcy

Firma ZF, znana przede wszystkim z produkcji skrzyni biegów, przygotowała autopilota specjalnie dla pojazdów wożących nadwozia typu BDF. Dzięki niemu kierowca w ogóle nie będzie manewrował pojazdem na placu, cały przeładunek spędzając w poczekalni.

Wyposażony w autopilota prototyp nosi nazwę ZF Innovation Truck i powstał na bazie DAF-a XF. Ciężarówka ta potrafi sama znaleźć odpowiednią rampę, ustawić nadwozie BDF przed bramą i zdjęć je z podwozia. Następnie pojazd może podjechać pod kolejną rampę i stamtąd pobrać kolejne nadwozie. Wszystko naturalnie przy udziale czujników oraz kamer, mających rozpoznawać ewentualne przeszkody.

ZF Innovation Truck został też doposażony w napęd hybrydowy, zintegrowany ze skrzynią biegów TraXon. Dodatkowy, elektryczny silnik odpowiada za napęd pojazdu w czasie samego manewrowania przed rampą. Podjeżdżanie pod rozładunek odbywa się więc bez generowania hałasu oraz spalin. Do tego dochodzą też oszczędności na paliwie.

Poniżej: na grafice nr 1, z prawej strony, widzimy kierowcę, który opuszcza pojazd. Od tamtego momentu wszystko dzieje się automatycznie, a kierowca wraca do pojazdu dopiero na grafice nr 4

Na tym nadal nie koniec. ZF przygotowało też bowiem drugi prototyp, o nazwie Terminal Yard Tractor. Tutaj bazą jest terminalowy ciągnik marki Terberg, również doposażony w autopilota. Pojazd ten sam znajduje odpowiednie rampy i naczepy, przestawiając je na terenie centrum logistycznego. Informacje o rampach i naczepach są przy tym przekazywane z centrum zarządzania obiektem, a w manewrach pomagają czujniki i kamery.

Oba omawiane systemy mają sporą szansę na wdrożenie do masowego użytku. Mowa tutaj bowiem o jeździe na zamkniętych, niepublicznych terenach, gdzie użytek autopilota nie wiązałby się z większymi ograniczeniami.