DAF szuka zupełnie nowego pomysłu na urządzenie kabin – konkurs na projekty

Jak informowałem w dniu wczorajszym, niemiecka koalicja rządząca przyjęła wielki plan odnowy w branży transportowej (pełna lista propozycji tutaj). Wśród jego zapisów pojawił się pomysł, który niemieccy przewoźnicy zgłaszali już dwa lata temu (artykuł tutaj). Mianowicie, to wyposażenie kabin ciężarówek w części sanitarne, a więc na przykład umywalki, prysznice, a nawet chemiczne toalety. Czy natomiast któryś z europejskich producentów pracuje w ogóle nad takimi kabinami? Odpowiedź na to pytanie niespodziewanie pojawiła się w Holandii, w postaci konkursu ogłoszonego dzisiaj przez holenderski magazyn „BIGtruck” oraz markę DAF.

Właśnie za pośrednictwem branżowego magazynu, DAF szuka pomysłów na zupełnie nowe zagospodarowanie wnętrza w modelu XG+. I co ważne, chodzi tutaj o kompletną reorganizację przestrzeni, na przykład przestawiając łóżka, projektując nowe meble, przenosząc prawy fotel, czy też właśnie wstawiając część sanitarną. Holenderski producent chce w ten sposób pokazać potencjał największej kabiny dostępnej na europejskim rynku, a jednocześnie jest niewykluczone, że kiedyś któryś z tych projektów zostanie zrealizowany. W regulaminie konkursu wyraźnie bowiem podkreślono, że wszystkie zgłoszone projekty przejdą na własność firmy DAF. Twórcy dziesięciu najlepszych pomysłów mają też zostać zaproszeni do fabryki w Eindhoven, nie tylko w celu jej zwiedzania, ale też by przedyskutować swoje projekty z Bartem van Lotringenem, czyli samym dyrektorem ds. designu.

By projekty odpowiadały rzeczywistym wymiarom kabiny, DAF przygotował specjalne rysunki techniczne, które można uzyskać po zgłoszeniu chęci uczestnictwa w konkursie projekcie. Zamawia się je poprzez formularz w magazynie „BIGtruck”, dostępny pod tym linkiem. Zapewne też zauważycie, że na stronie konkursu można znaleźć trzy zdjęcia z potencjalną inspiracją, prezentujące kabinę ciężarówki z pralką, prysznicem i sporą kuchnią (zamieściłem je powyżej). Wszystkie z tych pomysłów prezentowałem już w dłuższych artykułach, więc serdecznie zapraszam do lektury:

1. Ciągnik siodłowy z fabryczną pralką w kabinie – nowość z Chin na bazie Premium

2. Kabina z dwoma łóżkami i prysznicem, która mieści się w europejskie wymiary

3. Krótki ciągnik siodłowy z kuchnią i łazienką – 44 lata temu dało się to zamówić