Niemcy: kabiny z prysznicami, pauzowanie na osobówkach i przyuczanie 17-latków

Znacznie wyższe kary, jeszcze więcej kontroli, przyuczanie bardzo młodych kierowców, nowe zasady parkowania ciężarówek, a do tego kabiny z prysznicami – to tylko część wielkiego planu na przeorganizowanie branży transportowej, zatwierdzonego ostatnio przez posłów z niemieckiej koalicji rządzącej (partii SPD, FDP oraz Grünen). I choć jest to tylko ogólny plan, więc przekształcenie go w konkretne rozporządzenia może ciągnąć się latami, warto przyjrzeć się temu nieco bliżej.

Cały program obejmuje osiem punktów, z czego część może wydawać się oczywista, a inne są wręcz zaskakujące. W tej pierwszej kategorii na pewno umieściłbym zwiększenie efektywności transportu kolejowego oraz rzecznego, o czym bez większych efektów mówi się od lat. Dobrze znane są też postulaty podnoszenia kar za transportowe wykroczenia, czy zintensyfikowania kontroli, między innymi w zakresie norm socjalnych.

Jeśli chodzi o rozwiązania bardziej nietypowe, to niemieccy parlamentarzyści zgodzili się co do kwestii poprawy warunków pracy kierowców ciężarówek. Rozumie się przez to nie tylko zwiększanie dostępu do sanitariatów w miejscach za- i rozładunku, a także promowanie kabin ciężarówek z modułami prysznicowymi lub toaletowymi. Innymi słowy, Niemcy myślą o podobnych rozwiązaniach, jak te oferowane od niedawna w Chinach. Tam kabiny prysznicowe zaczęto montować nawet do kabin o typowo europejskiej wielkości, dzięki specjalnej konstrukcji łóżek, a do nieco wydłużonych kabin wstawia się też toalety, aneksy kuchenne, czy nawet pralki! Dwa przykłady takich rozwiązań znajdziecie w następujących artykułach: Jak przerobiono kabinę „Premiumki”, by zmieścić tam prysznic? Filmowe wyjaśnienie oraz Kabina ciężarówki wydłużona o 75 centymetrów – pięć filmów i potencjał w Europie

Posłowie okazali się mieć także kilka konkretnych pomysłów na ściągnięcie do branży nowych kierowców. Tutaj propozycje przewidują między innymi możliwość zatrudniania przez przewoźników 17-latków, by przyuczać ich w roli obserwatorów, w podwójnych obsadach. Niemcy mówią też o konieczności promowania zawodu kierowcy wśród kobiet, a także o konieczności wprowadzenia specjalnego programu wizowego dla kierowców spoza UE. Ten ostatni pomysł ma łączyć się z możliwością zdawania egzaminów kwalifikacyjnych w językach obcych, a jako przykłady wskazano tu zwłaszcza język serbski lub albański. Wyraźnie więc widać gdzie niemieckie firmy dopatrują się potencjalnego źródła nowych kierowców.

A do tego wszystkiego dochodzi kilka pomysłów na przeorganizowanie parkingów dla ciężarówek. Z rzeczy testowanych już w Niemczech wymienia się tutaj większą cyfryzację miejsc postojowych, a więc na przykład tworzenie parkingów kolumnowych, gdzie pojazdy stają jeden za drugim, według planowanych godzin zakończenia pauzy. Twórcy projektu pomyśleli też jednak o nowych rozwiązaniach, jak propozycja oficjalnego zezwolenia na zajmowanie ciężarówkami miejsc dla aut osobowych, w godzinach nocnych. Mogłoby to więc usunąć słupki, które dzisiaj zawężają dojazd do tego typu miejsc. Poza tym parlamentarzyści proponują, by publiczne parkingi dla ciężarówek, wraz z dostępem do wody pitnej i sanitariatów, stały się obowiązkowym elementem każdej nowej lub rozbudowywanej strefy przemysłowej. Ostatnia propozycja przewiduje zaś takie planowanie ładowarek dla ciężarówek elektrycznych, by nie ograniczały one ilość miejsc na pauzę.

Parking kolumnowy opisywany w tym artykule: