Nowy autohof z kolumnowym parkingiem dla ciężarówek – 100 miejsc jedno za drugim

Powyższe zdjęcie przedstawia najnowszy niemiecki autohof, ledwie kilka godzin temu otwarty przy autostradzie A7. Co natomiast zwraca na tej fotografii największa uwagę, to bardzo dziwny układ miejsc parkingowych dla ciężarówek. Można przy tym naliczyć zaledwie 22 rajki, ale za to każda z nich jest na tyle długa, by pomieścić kilka zestawów jeden za drugim. I dokładnie taki jest tutaj zamysł.

Niemcy nazywają ten układ „parkowaniem kolumnowym” i już od kilku lat testują go na dwóch publicznych parkingach, przy autostradach A5 oraz A93. Dzisiaj natomiast dołączył do tego pierwszy prywatny autohof, otwarty pod miejscowością Dorfmark, przy autostradzie A7 między Hamburgiem a Hanowerem. Jest to miejsce należące do sieci Rosi’s i pomimo ulokowania na stosunkowo niewielkiej działce, ma ono zapewnić oficjalne miejsce postojowe dla około 100 samochodów ciężarowych.

Zbliżenie na plac postojowy:

Bramka, przy której podaje się godzinę wyjazdu:

Tak dobry wynik możliwy jest właśnie dzięki systemowi kolumnowemu. Rozwiązanie to polega na ustawianiu ciężarówek jedna za drugą, według planowanej godziny zakończenia pauzy. Kierowca musi oszacować tę godzinę przy wjeżdżaniu na parking, a specjalny program komputerowy wyliczy wówczas, gdzie powinna znaleźć się dana ciężarówka. Może ją ustawić na przykład jako pierwszą w rajce, jeśli kierowca planuje tylko krótki postój, ale też może ustawić za innym pojazdem, kończącym pauzę o wcześniejszej porze. Wszystko zostanie wskazane na bilecie wjazdowym, którego przykładowe zdjęcie znajdziecie pod tym linkiem.

Na zdjęciu wyraźnie widać, że takie rozwiązanie zapewnia ogromną oszczędność miejsca. Ułatwiło to też prace budowlane i pozwoliło postawić kompletny autohof – włącznie z pełnym zapleczem sanitarnym oraz gastronomicznym – w ciągu dziesięciu miesięcy. Choć niestety nie jest to też rozwiązanie idealne. Jeśli bowiem kierowca będzie chciał niespodziewanie skrócić pauzę, może się to okazać niemożliwe, z uwagi na otaczające go pojazdy. Jeśli natomiast ktoś będzie chciał wydłużyć swój odpoczynek, pojawi się problem o odwrotnym charakterze, w postaci blokowania innych ciężarówek. Pisałem o tym już w 2020 roku: Parkowanie kolumnowe: kierowcy podają fikcyjne dane i blokują inne ciężarówki