Parkingi otoczone słupkami, by pauzować tylko w rajkach – to akcja odzwyczajająca

Powyżej: zestaw stojący przy wyjeździe z Romeinse Put 

Problem niedoboru miejsc postojowych dla ciężarówek właśnie znalazł swoją kolejną odsłonę. Pojawiła się ona w Holandii, na autostradzie A73, gdzie zaroiło się ostatnio od ostrzegawczych słupków.

Cała sprawa przenosi nas na parkingi Romeinse Put oraz De Wuust, położone tuż obok siebie, po różnych stronach autostrady A73. Oba place są naprawdę niewielkie, oferując po 20-30 rajek dla samochodów ciężarowych. Jednocześnie zmagają się z olbrzymim natężeniem ruchu, z racji położenia około 25 kilometrów od holendersko-niemieckiej granicy w Venlo. Dlatego wielu kierowców ciężarówek, nawet przed nadejściem godzin wieczornych, musi tam szukać nieoficjalnych miejsc parkingowych, sąsiadujących z pasami wjazdowymi i wyjazdowymi. I właśnie tam ze swoimi słupkami wkroczył zarząd dróg.

Oba parkingi widziane z powietrza:

Drogowcy tłumaczą, że ciężarówki zaparkowane przy wjazdach i zjazdach powodują niebezpieczeństwo dla ruchu. Dlatego urzędnicy wpadli na pomysł doraźnej akcji, odzwyczajającej kierowców od parkowania poza wyznaczonymi miejscami. Wspomnianymi słupkami wypełniono wszystkie nieoficjalne przestrzenie przy parkingach, w których dotychczas pojawiały się ciężarówki. Dodatkowo zabezpieczono też w ten sposób po kilkaset metrów pasa awaryjnego w każdą stronę. Wszystko to ma utrzymać się przez co najmniej półtora miesiąca, a więc słupki pozostaną w swoich miejsca do końca maja.

Poniżej możecie zobaczyć dwa zdjęcia z lokalnych mediów, prezentujące parkingi obstawione słupkami. Ja natomiast mam na koniec pewną dygresję – skoro zarząd dróg może poświęcić czas, sprzęt oraz pieniądze na przeprowadzenie takiej „akcji odzwyczajającej”, to może warto byłoby zadziałać w całkowicie przeciwny sposób, wyznaczając i zabezpieczając tymi słupkami dodatkowe miejsca dla ciężarówek. Wówczas bliżej byłoby do rozwiązywania problemu u podstaw niż do pudrowania go kosztem kierowców.

Obstawione wjazdy i wyjazdy:

Obstawione pasy awaryjne: