Promy popłyną z Polski w głąb Szwecji – transport naczep po morzu i jeziorze

Powyżej: Vasteras na mapie Skandynawii

Vasteras to miejscowość położona w głębi Szwecji, około 120 kilometrów od morskiej linii brzegowej. Jeszcze dalej, bo około 500-600 kilometrów, jest stamtąd do południowych portów, tradycyjnie obsługujących połączenia promowe z Polską. Mimo to już wkrótce naczepy będą mogły docierać do Vasteras promami, przypływając bezpośredni z portu morskiego w Gdyni.

Tak zaskakująca usługa zostanie uruchomiona na początku maja, jako wspólny projekt OT Port Gdynia oraz szwedzkiego armatora Lakeway Link. Rejsy będą tutaj trwały około 30 godzin w jedną stronę, rozpoczynając się na Morzu Bałtyckim, a następnie wpływając do około 5-kilometrowego kanału, prowadzącego do rozległego jeziora Mälaren. Stamtąd statek będzie mógł dopłynąć właśnie do Vasteras, a po drodze zrobi też postój w Södertälje, w porcie położonym tuż obok siedziby firmy Scania.

Powyżej: schemat promu M/S Lakeway Express

Cała trasa będzie obsługiwana 153-metrowym promem z 1999 roku, zdolnym pomieścić około 110 naczep. I tutaj też pojawia się bardzo istotna informacja – cała usługa ma być ukierunkowana na naczepy, bez zabierania w trasę ciągników oraz ich kierowców. W praktyce to może więc oznaczać, że Lakeway Link zamierza stworzyć alternatywę dla typowego, dalekobieżnego transportu drogowego. Sama firma określa to też alternatywą bardziej ekologiczną i konkurencyjną cenowo.

Widok na jezioro Mälaren: