Kabina z dwoma łóżkami i prysznicem – wszystko mieści się w europejskie wymiary

Zapewne słyszeliście o dalszych zmaganiach Chińczyków z pandemią, a także ich wyjątkowych restrykcjach, jak chociażby izolowanie kierowców w ciężarówkach. W tej sytuacji wzięcie zwykłego prysznica w trasie wzrosło w Chinach do rangi naprawdę poważnego problemu. Dlatego też tamtejsza marka Chenglong zaprezentowała właśnie pojazd z zupełnie nowym układem kabiny.

Chenglong H7 RV z zewnątrz wygląda jak najzwyklejszy ciągnik siodłowy i jak najbardziej zmieściłby się w europejskie wymiary. Ktoś może wręcz rozpoznać w nim kształty dawnego Renault Premium i będzie to zupełnie nieprzypadkowe, jako że to właśnie z tego pojazdu zaczerpnięto tutaj nadwozie. Francuska kabina została co prawda gruntownie zmodernizowana i nieco podwyższona, co szerzej wyjaśniałem w tym artykule, ale generalny układ i kształt z „Premiumki” jak najbardziej zostały zachowane.

Prysznic oraz kierunek zsuwania łóżka:

Co natomiast z tym nowym układem wnętrza? Otóż producent postanowił zaoferować ciągnik siodłowy, który będzie miał na pokładzie pełnoprawną sypialnię z dwoma łóżkami, ale jednocześnie odda też do dyspozycji… kabinę prysznicową. Ta ostatnia została umieszczona bezpośrednio za fotelem pasażera, natomiast łóżka otrzymały niespotykaną dotąd konstrukcje, o zsuwanej na bok podstawie i składanych materacach.

Chcąc przygotować kabinę do spania, trzeba schować słuchawkę prysznicową w umywalce, następnie złożyć tę umywalkę, chowając ją w bocznej ścianie prysznica. Następnie należy rozsunąć podstawy łóżek, wprowadzając je do wnętrza kabiny prysznicowej i opierając na dwóch specjalnych półkach (nad oraz pod wspomnianą umywalką. Na tych rozsuniętych podstawach ustawiamy dodatkowe fragmenty materaca i w ten sposób powstają łóżka o niemal standardowej szerokości. Przy czym głowy śpiących znajdą się w normalnie wykończonej części sypialnej, za fotelem kierowcy, natomiast nogi znajdują się już wewnątrz prysznica, za fotelem pasażera.

Osprzęt prysznica widoczny za kabiną:

Schowki pod dolnym łóżkiem: Przednia część tej samej kabiny:

Jeśli natomiast chcemy skorzystać z prysznica, musimy zdjąć przedłużenia materacy i zsunąć podstawy łóżek do najkrótszej postaci. Dzięki temu łóżka przestaną zachodzić do wnętrza kabiny prysznicowej, a z sufitu będziemy mogli spuścić wodoszczelną zasłonkę. W środku rozłożymy natomiast umywalkę, co automatycznie da nam też dostęp do słuchawki prysznicowej. Poza tym do dyspozycji ma być niewielki wentylator oraz podświetlenie, dzięki czemu ograniczymy parowanie szyb i będziemy mogli brać prysznic także po zmroku.

Omawiany system korzysta ze 100-litrowego zbiornika na czystą wodę, a także 800-wattowej grzałki na wodę. Na tylnym podeście zamontowano też dodatkowy akumulator, który pozwala podgrzewać wodę bez obciążania głównej instalacji elektrycznej pojazdu. Wszystko to ma wystarczyć na nawet dwa lub trzy prysznice z udziałem ciepłej wody.