Prawdziwie unikatowy holownik w końcu przy pracy – blisko 2 lata przygotowań

Powyżej: pierwsze zdjęcie przy pracy

W ubiegły piątek, w czasie podnoszenia przewróconego zestawu, swój roboczy debiut zaliczyła prawdziwie unikatowa, a wręcz jedyna tego typu ciężarówka na świecie. To ciężki holownik pomocy drogowej na bazie Volva VT5, przygotowywany przez niemal dwa lata.

Volvo FH16 750 Globetrotter, będące bazą całego projektu, wyjechało z fabryki jeszcze w pierwszej połowie 2022 roku. Następnie ciężarówka trafiła do holenderskiego warsztatu Vlastuin, gdzie kabinę przesunięto o około metr do tyłu, a na silnik założono niefabryczną, wykonaną od podstaw maskę. W ten sposób powstała ciężarówka znana jako „Volvo VT5”, z klasycznym układem typu torpedo.

Zdjęcia: Falkom

Przebudowa na VT5 była gotowa jesienią 2022 roku i wtedy też mogły rozpocząć się prace zabudowcze. Podwozie udało się wówczas do kolejnego warsztatu, tym razem holenderskiej firmy Falkom, zabudowującej ciężkie holowniki pomocy drogowej. Zainstalowano tam nadwozie typu FAW 25000, jedno z najcięższych dostępnych w gamie tego producenta. Konstrukcja ta była gotowa latem 2023 roku, choć cały holownik nadal wymagał szeregu mniejszych przygotowań.

Dopiero we wspomniany piątek, 5 stycznia 2024 roku, ciężarówka nazwana w firmie „The Beast” (ang. „Bestia”) wyjechała do pierwszego zlecenia. Jej właściciel, holenderskie przedsiębiorstwo pomocy drogowej Wolves, wykorzystał nowe-dwuletnie Volvo do podniesienia zestawu z cysterną, który przewrócił się na lewy bok przy wąskiej, wiejskiej drodze. Inna sprawa, że dla odbiorcy tej usługi zobaczenie prawdziwego unikatu przy pracy było raczej małym pocieszeniem…

Widok na zabudowę:

Na koniec wrócę jeszcze do wstępu i do kwestii unikalności tego pojazdu. Otóż pierwszy egzemplarz VT5 został zaprezentowany w maju 2022 roku, a od tamtego czasu powstało tylko siedem kolejnych. Z tego tylko jeden – właśnie należący do firmy Wolves – otrzymał formę podwozia pod zabudowę, natomiast wszystkie pozostałe wyjechały na drogi jako ciągniki siodłowe. Jeden z takich ciągników jest nawet obecnie oferowany na sprzedaż, z przebiegiem zaledwie 24 tys. kilometrów, choć niestety sprzedający nie podał przy nim ceny (ogłoszenie znajdziecie pod tym linkiem).

Z drugiej strony, jak najbardziej znane są ciężkie holowniki pomocy drogowej na bazie innego projektu firmy Vlastuin, mianowicie Scanii typu ST. Ten projekt jest bowiem zrealizowany już od wielu lat, a na drogi wyjechało dobre kilkadziesiąt egzemplarzy, w tym co najmniej kilka podwozi pod zabudowy. Jesienią ubiegłego roku można było było wręcz zobaczyć pięcioosiowe wcielenie takiego pojazdu, będące zarówno ciągnikiem z HDS-em, jak i właśnie holownikiem.

Scania 770ST jako holownik-ciągnik (opisywana tutaj):

Ciągnik VT5 4×2 opisywany tutaj:

Ciągnik VT5 6×2 opisywany tutaj: