Francja: spadło 10 cm śniegu, więc ograniczono ruch samochodów ciężarowych

Powyżej: ciężarówki uziemione przez żandarmerię w Orne

W północno-wschodniej Francji odnotowano dzisiaj opady śniegu. Lokalne władze niestety zareagowały na to w typowo francuski sposób, a więc wprowadzono cały szereg ograniczeń dla samochodów ciężarowych.

Francuzi już od lat wychodzą z założenia, że sama obecność ciężarówek na ośnieżonej nawierzchni jest potencjalnym zagrożeniem dla społeczeństwa. Choć więc omawiane opady były raczej umiarkowane, licząc od 7 do 10 centymetrów, natychmiast ogłoszono „pomarańczowy alert” i postanowiono uziemić wszystkie ciężkie pojazdy.

Departamenty Orne oraz Calvados, których dotyczy omawiany problem, najpierw wprowadziły pełen zakaz ruchu dla samochodów o DMC powyżej 7,5 tony. Kierowcy musieli stanąć po prostu na poboczach, czekając na dalsze polecenia. Następnie zakazy zaczęto stopniowo odwoływać, w większości na autostradach, choć nie obyło się przy tym bez dodatkowych obostrzeń. W całych departamentach ciężarówki otrzymały zakaz opuszczania prawego pasa, a ograniczenia prędkości obniżono o 20 km/h względem standardowej normy.

Najbliższe godziny mają przynieść w Orne oraz Calvados dalsze opady śniegu. Można się więc spodziewać, że w czwartek będą obowiązywały podobne ograniczenia.

Orne oraz Calvados na mapie: