Zdalne kontrole tachografów już na stałe w Polsce – WITD Gdańsk dostało nowy sprzęt

Jak dokładnie działają te urządzenia? Wyjaśnienie w tym artykule.

To już nie są testy, lecz oficjalne wdrożenie do stałego użytku. WITD Gdańsk, jako pierwsza jednostka w Polsce oraz trzecia w całej Europie, otrzymało na stan urządzenie do zdalnej kontroli tachografów (zdjęcie powyżej).

Pierwsze zdalne kontrole WITD Gdańsk przeprowadziło już dzisiaj, na autostradzie A1, przy Punkcie Poboru Opłat w Rusocinie. Towarzyszył temu wojewoda pomorski, gdyż to właśnie z jego budżetu sfinansowano nowe urządzenie. Nie wspomina się, by wystawiono przy tym kary, przyłapując któregoś z kierowców na gorącym uczynku. Taki przypadek jest już jednak w Polsce znany, jeszcze z testowego użytku, na A4 pod Gliwicami: Zdalna kontrola tachografu na konkretnym przykładzie z Polski – stwierdzono brak karty

Zdalne kontrole dotyczą pojazdów rejestrowanych od czerwca 2019 roku. Właśnie wtedy do tachografów zaczął trafiać zdalny system łączności DSRC. Za jego pośrednictwem ITD może zdalnie odczytać dziewiętnaście parametrów, w tym między innymi zalogowanie karty kierowcy, rejestrowaną chwilowo prędkość, pamięć błędów w oprogramowaniu, czy próby łamania zabezpieczeń. Jest to więc narzędzie przeznaczone głównie do walki z „wyłącznikami” lub kierowcami jeżdżącymi zupełnie bez karty.

Choć już wkrótce ma się to zmienić. Począwszy od sierpnia 2023 roku, tachografy mają zdalnie przekazywać także konkretne zapisy czasu pracy. Bez zatrzymywania będzie można więc stwierdzić, czy dany kierowca nie przekroczył norm lub też nie skrócił odpoczynku. Oficjalne wymagania techniczne zostały już tutaj opublikowane i producenci tachografów pracują nad odpowiednim sprzętem. Więcej na ten temat: Wymagania techniczne dla nowych tachografów – ostrzejsze kontrole już za 2 lata

Oto komunikat GITD:

Dziś (9 listopada), w punkcie kontroli znajdującym się przy Punkcie Poboru Opłat Rusocin, na autostradzie A1 inspektorzy WITD z Gdańska zaprezentowali funkcjonalności urządzenia do zdalnej kontroli tachografów cyfrowych. W prezentacji nowego sprzętu udział wziął m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Zgodnie z unijnym prawem, tachografy najnowszej generacji muszą być wyposażone w funkcję bezprzewodowej łączności krótkiego zasięgu. Rozwiązanie to umożliwia instytucjom kontrolnym odczytanie informacji z tachografów zainstalowanych w przejeżdżających pojazdach, a dzięki temu przeprowadzić skuteczną selekcję pojazdów typowanych do kontroli drogowych.

Do komunikacji z tachografem służy antena DSRC  (Dedicated Short-Range Communication). Pobrane z tachografu dane pozwolą m.in. stwierdzić czy kierowca prowadził pojazd bez zalogowanej karty, czy tachograf rejestruje prędkość i jazdę oraz czy występują błędy mogące wskazywać na manipulacje w tachografie.

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Gdańsku jest pierwszą jednostką kontrolną w Polsce, a trzecią w Europie, na wyposażeniu której znajduje się urządzenie do odczytu danych z tachografu bez konieczności zatrzymywania ciężarówki do kontroli.

Zakup wyposażenia kontrolnego został w całości sfinansowany z budżetu wojewody pomorskiego.