Wymagania techniczne dla nowych tachografów – ostrzejsze kontrole już za 2 lata

Wprowadzenie kolejnej generacji tachografów jest coraz bliżej. Pierwsze unijne kraje oficjalnie publikują wymagania techniczne, tworząc tym samym podstawę dla nowych przepisów. Spójrzmy więc na listę nowości, która już za dwa lata stanie się obowiązkowa dla wszystkich nowych pojazdów.

Od kiedy?

Nowe tachografy w skrócie określa się mianem „Smart Tacho 2”. Od 23 sierpnia 2023 roku będą one wymagane od wszystkich samochodów ciężarowych nowo rejestrowanych w Unii Europejskiej. Następnie, w latach 2024-2025, wymaganie to obejmie także starsze unijne ciężarówki, pod warunkiem kursowania w transporcie międzynarodowym. W roku 2026 roku „Smart Tacho2” trafi zaś do busów, jeżdżących w transporcie międzynarodowym i mających DMC między 2,5 a 3,5 tony.

Co nowego?

Według oficjalnych wymagań technicznych, w lipcu opublikowanych już w Niderlandach, nowe tachografy będą musiały automatycznie rejestrować moment przekraczania granic. Pojawi się też nowa funkcja zgłaszania momentu za- lub rozładunku, zapisując przy tym położenie pojazdu. W ten sposób chce się więc zaostrzyć kontrolę nad kabotażem.

By utrudnić ewentualne manipulacje, inteligentny tachograf drugiej generacji otrzyma jeszcze jeden niezależny czujnik ruchu. Lepiej zabezpieczona będzie też funkcja lokalizowania pojazdu, za pośrednictwem satelitarnego systemu GNSS.

A do tego dojdzie zwiększenie ilości danych, które będą przekazywane w ramach zdalnych kontroli. Każdy nowy tachograf wyśle do służb kontrolnych nie tylko informacje o bieżących parametrach działania (jak ma to już miejsce obecnie), ale też przekaże konkretne zapisy czasu pracy kierowcy. Inspekcja będzie więc mogła zdalnie stwierdzić przekroczenie dopuszczalnych norm, jeszcze łatwiej typując pojazdy do kontroli.

Więcej o zdalnych kontrolach: Zdalna kontrola tachografu na konkretnym przykładzie z Polski – stwierdzono brak karty