Szczegóły dotyczące zdalnej kontroli tachografów – obejmie to też konkretne zapisy

W nawiązaniu do tekstu:

Zdalne kontrole tachografów są już testowane – nowe urządzenia przy drogach

W połowie maja informowałem o niderlandzkich próbach zdalnej kontroli tachografów. Jak się później okazało, testowane urządzenia pochodziły z Polski, będąc przygotowanym przez Grupę Inelo – producent sprzętu i oprogramowań dla większości europejskich służb kontrolnych. A teraz Grupa Inelo przesłała mi zestaw dodatkowych informacji na ten temat, bym mógł dokładniej przedstawić nową technologię, a także rozwiać Wasze wątpliwości.

1. Kiedy takie kontrole zaczną być prowadzone?

Inspekcje drogowe z krajów unijnych dostały czas do sierpnia 2024 roku, by wyposażyć się w urządzenia umożliwiające zdalny transfer danych. Niemniej już dziś, o ile służba kontrolna będzie dysponowała odpowiednim urządzeniem, takie działania mogą być prowadzone.

Technologia DSRC – bo tak nazywa się ta forma łączności – ma zastosowanie w praktyce od czerwca 2019 roku. Wówczas w nowych pojazdach ciężarowych zaczęto montować inteligentne tachografy pierwszej generacji. Od tego czasu każda nowa ciężarówka ma antenę, która umożliwia zdalne pobranie danych z tachografu przez służby kontrole.

2. Jak to działa i jakie pobiera się dane?

Za pomocą technologii DSRC w ciągu niecałej sekundy można pobrać skumulowane informacje z przejeżdżającego pojazdu. To mała paczka danych, 19 parametrów, informujących, czy w tachografie zostały zarejestrowane jakieś problemy. Te zakodowane dane trafiają do komputera inspektora, a po odkodowaniu dają mu szybką odpowiedź, czy mogło dojść do manipulacji tachografu. Jeśli tak, pojazd zostaje zatrzymany do kontroli, służby drogowe wtedy pobierają pełne dane z tachografu i ewentualnie nakładają kary.

Zebrane zdalnie dane informują przede wszystkim, czy doszło do jazdy bez włożonej karty kierowcy, czy była rejestrowana prędkość i jazda, czy są błędy sugerujące manipulacje, jaka jest aktualna czynność pojazdu. Przykładowo – jeśli pojazd się porusza, a w pobranych zdalnie danych inspektor widzi naliczany odpoczynek, to wiadomo, że doszło do oszustwa.

4. Jaki jest zasięg urządzeń?

Mamy trzy scenariusze. Antena może być zainstalowana na stałe na bramownicy lub słupie, przy autostradzie, czy drodze szybkiego ruchu. Inspektor będzie stał na przykład 5 kilometrów dalej i sprawdzi informacje ze wszystkich ciężarówek pokonujących dany odcinek.

Antenę można też ustawić na przenośnym stojaku, kontrolując w ten sposób ciężarówki poza głównymi szlakami komunikacyjnymi. Poza tym można wykorzystać mobilną antenę, montowaną w samochodzie inspekcji drogowej. Dane będą wówczas pobierane przez inspektorów jadących przed lub za ciężarówką.

5. Co jest potrzebne poza anteną i odpowiednim tachografem?

Kolejny element układanki to odpowiednie oprogramowanie. W przypadku omawianych urządzeń z Grupy Inelo zastosowano dodatkowy moduł dla popularnego oprogramowania Tachoscan Control, stosowanego przez służby z 22 krajów. Moduł ten umożliwia odczyt danych z anten DSRC i ich przejrzystą wizualizację w komputerze inspektora.

6. Jakie kraje testowały już tę technologię?

Jak na razie omawiane anteny oraz moduł sprawdzały już służby kontrolne z Polski, Niderlandów Czech, Słowenii, Rumunii i Litwy. W najbliższym czasie zrobią to Duńczycy i Łotysze.

W Polsce technologia DSRC była testowana na autostradzie A1. Z relacji inspektorów wynika, że zdalną kontrolę umożliwiało średnio osiem ciężarówek na godzinę. Przyznano też, że w wielu przypadkach parametry informowały o naruszeniach.

7. Czy zdalna kontrola obejmie też konkretne zapisy czasu pracy?

W przypadku inteligentnych tachografów pierwszej generacji nie będzie takiej możliwości. Zdalna kontrola obejmie jedynie diagnostykę tachografu i sprawdzenie bieżących zapisów ruchu.

Inaczej będzie z inteligentnymi tachografami drugiej generacji. W ich przypadku technologia DSRC umożliwi dostęp do 25, a nie 19 parametrów. Pobrane dane z nowego tachografu powiedzą inspektorowi, czy nastąpiło przekroczenie czasu jazdy ciągłej, dziennej, tygodniowej i dwutygodniowej, a także, czy były zakłócenia w rejestrowaniu pozycji satelitarnej pojazdu. Mówiąc więc krótko, wtedy zdalna kontrola zacznie wskazywać konkretne wykroczenia.

8. Od kiedy stosowane będą inteligentne tachografy drugiej generacji?

W nowych pojazdach będą one obowiązkowo montowane od sierpnia 2023 roku. W przypadku pojazdów używanych, jeśli przewoźnik będzie chciał wykonywać transport międzynarodowy, wymiana odbędzie się w dwóch etapach. W ciężarówkach wyprodukowanych przed czerwcem 2019 roku tachografy trzeba będzie wymienić do końca 2024 roku, a w nowszych do sierpnia 2025 roku. Można więc powiedzieć, że od sierpnia 2025 roku wszystkie ciężarówki z ruchu międzynarodowego będą podlegały zdalnym kontrolom zapisów czasu pracy.