Zdalne kontrole tachografów są już testowane – nowe urządzenia przy drogach

Cóż to za nowe urządzenia pan inspektor ustawia przy drodze? Odpowiedź na pewno zainteresuje kierowców i przewoźników, zarówno tych manipulujących czas pracy, jak i tych jeżdżących w stu procentach legalnie.

Jak wiadomo, od 2019 roku ciężarówki otrzymują nową generację tachografu, pozwalającą także na zdalne kontrole. Co prawda nie ma tutaj możliwości zdalnego sprawdzania konkretnych zapisów czasu pracy, ale urządzenia mogą przesyłać informacje o datach dwóch ostatnich kalibracji, przerwach w zasilaniu, usterkach czujników, próbach złamania zabezpieczeń, odnotowywanej chwilowo prędkości, wprowadzonej godzinie, wprowadzonym numerze rejestracyjnym, czy nawet o ewentualnym wkładaniu karty w czasie jazdy. 

Wymienione powyżej informacje mogą trafić do służb kontrolnych bez potrzeby zatrzymywania pojazdu. Dzięki temu łatwiej będzie określić która ciężarówka może być wyposażona w „wyłącznik” tachografu i należałoby ją zatrzymać, a której można pozwolić na spokojne kontynuowanie jazdy. By jednak dokonać takiej zdalnej weryfikacji, potrzebne są specjalne odbiorniki, działające w technologii DSRC. I to właśnie takie urządzenia możemy zobaczyć na powyższym zdjęciu.

Zdalne kontrole jeszcze się w Europie nie rozpoczęły. Można się ich spodziewać dopiero od połowy 2024 roku, choć pierwsze służby rozpoczęły już swoje oficjalne testy. Wśród nich jest niderlandzka inspekcja transportowa ILT, która dzisiaj poinformowała o stosownych próbach z udziałem trzech urządzeń. Są to odbiorniki pochodzące od różnych producentów, porównywane w praktycznym zastosowaniu, przy niderlandzkich autostradach.

Testy mogą potrwać nawet do końca roku, a na ich podstawie ILT wyłoni późniejszego dostawcę sprzętu. Całe przedsięwzięcie ma też charakter badawczy, gdyż pozwoli inspektorom określić praktyczne możliwości zdalnych kontroli. Zostanie to wykorzystane przy planowaniu przyszłych działań, mogących rozpocząć się na szeroką skalę już za trzy lata. A przy okazji przypomnę, że również w 2024 roku nowa generacja tachografów ma trafić także do starszych ciężarówek, o ile będą one pracowały w transporcie międzynarodowym. Takie są oficjalne plany Pakietu Mobilności