Cały parking uszkodzonych ciężarówek po przejechaniu przez blokadę pod Calais

W nawiązaniu do tekstu:

Imigranci obrzucili ciężarówki kamieniami – zdjęcia, film i bardzo kosztowne straty

Ubiegłotygodniowy atak nielegalnych imigrantów na ciężarówki obił się bardzo szerokim echem. Samochody zmierzające do Calais obrzucono kamieniami, a kierowcy znaleźli się w bezpośrednim niebezpieczeństwie.

Wracam teraz do tego tematu, gdyż od Czytelnika Jacka otrzymałem dodatkowe zdjęcia. Można przy tym zobaczyć jak duża była skala zniszczeń, jak wiele samochodów obrzucono kamieniami, a także jak niewiele mogło brakować do tragedii. Były bowiem przypadki szyb przebijanych na wylot, z kamieniami wpadającymi do wnętrz. Przewoźników czekają też niemałe rachunki za naprawy, obejmujące znacznie więcej niż tylko wizyty u szklarza.

Jak pokazuje przykład DAF-a prowadzonego przez Jacka, przejazd do Calais mógł skończyć się utratą wycieraczki oraz obudowy jednego z lusterek. Do wybitej szyby można dodać wgniecenia w poszyciu sypialni, złamane obramowanie szyby bocznej, uszkodzenia pod przednim zderzakiem, czy zasypane szkłem wnętrze, od deski rozdzielczej, aż po łóżko. Dalszy przejazd oczywiście nie wchodził po tym grę, podobnie jak w przypadku wielu innych zestawów, pochodzących z Polski, Niderlandów, Francji, czy też Węgier.

A jaki los spotkał osoby odpowiedzialne za te uszkodzenia? Jak donoszą bezpośredni świadkowie, cytowani przez francuski dziennik „La Voix du Nord”, twórcy blokady mogli oddalić się z miejsca zdarzenia, unikając aresztowania i jakiejkolwiek odpowiedzialności.