Scania 770S z wydłużoną kabiną Highline XL – nowa wersja także poza Skandynawią

Na pierwszy rzut oka można by powiedzieć, że to po prostu Scania serii S po delikatnym tuningu. W rzeczywistości jest to jednak pojazd naprawdę wyjątkowy, praktycznie niespotykany w Europie i wyróżniający się już w sposób fabryczny. Wszystko przez zastosowane tutaj nadwozie, będące kabiną typu Highline XL.

Ten Highline XL, znany też pod fabrycznym oznaczeniem CS23H lub CR23H (odpowiednio dla serii S lub R), to nadwozie wydłużone o dokładnie 27 centymetrów względem standardowego. Jego dodatkowa część ukryta jest między zakabinowymi spojlerami, natomiast od środka pozwala to na zastosowanie szerszego materaca lub po prostu zwiększenie wolnej przestrzeni między sypialnią a pulpitem. Dokładniej wyjaśniałem to w artykule z prezentacją filmową, na samym początku bieżącego roku: [Film] Scania z nową kabiną Highline XL – prezentacja nadwozia dłuższego o 27 cm

Przedłużenie kabiny widoczne między spojlerami:

Co ważne, Scania z tego typu kabiną nie podlega pod unijny wyjątek z 2020 roku, gdyż dzięki jej wydłużeniu nie uzyskano korzyści aerodynamicznych. Jednocześnie nadwozie to sprawia, że siodło musi być bardziej przesunięte do tyłu. W przeciwieństwie więc do konkurencyjnego DAF-a XG (który ma specjalną naklejkę z dopuszczeniem), a za to tak samo jak Volvo FH Globetrotter XXL (pokazywane ostatnio nawet w ciągniku z układem 4×2), Scania serii S Highline XL nie może jeździć po kontynencie z pełnowymiarową naczepą. Dlatego to nowe nadwozie, oficjalnie dostępne u Scanii od 2022 roku, pozostaje tak ogromną rzadkością i nigdy wcześniej nie widziałem go jeszcze na rejestracjach spoza Skandynawii. Aż do wczoraj, gdy holenderski dealer Scania Rinsma pokazał ten niebieski ciągnik, reprezentującym model 770S i przekazany firmie Sandstra Transport.

Czy natomiast holenderski przewoźnik faktycznie podepnie do tego ciągnika krótszą naczepę, czy po prostu wyjdzie z założenia, że przedłużenie kabiny jest tu niemal niewidoczne, więc nie ma co się tym przejmować? Wiele może wskazywać na ten pierwszy scenariusz, jako że omawiana firma specjalizuje się w przewozie luźnych ładunków, mając w swojej flocie także naczepy samowyładowcze, często krótsze od standardowych.

Wnętrze Highline XL, z przedłużeniem oznaczonym na czerwono: