Scania R360 Hybrid dla przewoźnika z Rumunii – to ciągnik objęty unijną dopłatą

Ciągniki siodłowe z napędem hybrydowym dotychczas oglądaliśmy głównie na rejestracjach z Beneluksu lub Skandynawii. Odnosiło się to oczywiście do bardzo wysokich cen takich pojazdów, a także większych wymagań ekologicznych stawianych przez zleceniodawców w tamtejszym transporcie lokalnym. Tym większym zaskoczeniem może być więc fakt, że pierwsza hybryda pojawiła się właśnie w Rumunii.

Scania R360 Hybrid – wyposażona w 9-litrowy, 360-konny silnik diesla, a także 192-konny silnik elektryczny – trafiła do firmy IANFAB z miasta Oradea na północy Rumunii. Przewoźnik ten specjalizuje się w obsłudze hoteli, targów oraz butików ubraniowych, przez co wykorzystuje pojazdy typowo dystrybucyjne. W większości są to solówki o DMC do 12 ton, ale w ubiegłym roku postanowiono dobrać także ciągnik siodłowy z pełnowymiarową kabiną, właśnie w wersji hybrydowej.

Spalinowo-elektryczna Scania będzie mogła przejechać nawet 18 kilometrów na samym prądzie. Dzięki temu przejazdy przez teren zabudowany oraz manewry rozładunkowe będą mogły odbywać się bez emitowania spalin i hałasu. Za to na trasie pojazd będzie poruszał się po prostu na oleju napędowym, dzięki czemu nie będzie problemów z zasięgiem. Kierowca ma też mieć zapewnioną świetną dynamikę, jako że w momencie ruszania z miejsca lub pokonywania wzniesień 192-konny elektryk będzie wspierał 360-konnego diesla. Od strony ekonomicznej ma się to przełożyć na nawet 30-40 proc. mniejsze zużycie paliwa.

Na publiczne podanie ceny tego pojazdu nie ma oczywiście co liczyć. W końcu producenci ciężarówek lubią trzymać swoje cenniki w tajemnicy. Niemniej rumuński przewoźnik przyznaje, że udało mu się uzyskać na ten zakup państwowe dofinansowanie, w programie realizowanym od ubiegłego roku, przy udziale środków unijnych.

Na koniec dodam, że może to być jedna z ostatnich hybrydowych Scanii, jakie dotrą do jakiegokolwiek klienta. Kilka miesięcy temu pojawiły się bowiem informacje, że szwedzki producent zaprzestanie rozwoju tej technologii, z uwagi na małe zainteresowanie firm. Więcej na ten temat: Hybrydowe ciężarówki rynkowym niewypałem…