Rzut oka do najnowszego Renault Gamy T – jeden z 18 ciągników dla firmy ANELTRANS

Renault Gamy T po najnowszej modernizacji, w wersji na rok 2024, zaczęło docierać także do polskich przewoźników. Jednym z pierwszych odbiorców okazała się firma ANELTRANS ze Skalmierzyc w województwie wielkopolskim, która złożyła zamówienie na łącznie 18 egzemplarzy. Sześć z nich zostało już odebranych i ruszyło na międzynarodowe trasy z tank kontenerami, a do jednego z nich udało mi się zajrzeć osobiście, fotografując nowe wyposażenie.

Do bardzo charakterystycznej, niebiesko-białej floty trafiła wersja T480 High Sleeper. Pod tym oznaczeniem kryje się największy wariant kabiny, o czterech stopniach i całkowicie płaskiej podłodze, a także 13-litrowy silnik o mocy 480 KM. Co jednak ciekawe, nie jest to jednostka z systemem Turbo Compound, mocno ostatnio promowanym przez Renault Trucks, lecz klasyczny wariant z pojedynczym turbodoładowaniem, rozwijający maksymalny moment obrotowy 2400 Nm. Dlaczego? Turbo Compound, a więc dodatkowa turbina przekształcająca gazy wylotowe bezpośrednio w energię mechaniczną, to rozwiązanie zalecane na dalekich, jednostajnych trasach. Przewóz tank kontenerów raczej do czegoś takiego nie należy, więc uznano, że korzyści z niższego zużycia paliwa mogą okazać się niewspółmierne do potencjalnych wydatków na bardziej skomplikowany osprzęt.

Jak już wspomniałem na wstępie, nowe ciągniki z firmy ANELTRANS reprezentują zmodernizowane wydanie Gamy T, w całej Europie dopiero zaczynające trafiać do dealerów. Mamy tu więc cały szereg nowych elementów, częściowo wynikających z tegorocznej, unijnej listy obowiązkowego wyposażenia (dostępnej tutaj), a częściowo poza nią wykraczających. Od razu zauważymy na przykład nową kierownicę, zwiększającą przestrzeń na nogi dzięki dolnemu przycięciu wieńca, a przy tym wyposażoną w większą ilość przełączników. Za kierownicą znajduje się też nowy ekran zastępujący wskaźniki, który obok cyfrowego prędkościomierza wyświetli między innymi miejscowe ograniczenia prędkości. Centralne miejsce tego ekranu zajmują wskazania przedniego radaru oraz czujników pasa ruchu, a za to obrotomierz został ograniczony do minimum, przybierając formę niewielkiego paska.

W centralnej części pulpitu możemy zauważyć nową stację multimedialną, będącą teraz wyposażeniem każdej Gamy T. Została ona oparta na systemie Android i obsłuży między innymi kamerę cofania oraz czujnik ciśnienia w oponach całego zestawu. Poza tym ten sam ekran obsługuje układ klimatyzacji oraz ogrzewania. Dobra wiadomość jest jednak taka, że na pulpicie pozostawiono pokrętło do łatwej i szybkiej regulacji temperatury. Poza tym na obu słupkach bocznych można dostrzec podłużne, wąskie kontrolki. Zaświecenie się tych elementów wskazuje na wykrycie przeszkody w „martwym polu”, wykrytej przez jeden z dwóch radarów, umieszczonych na obu bokach podwozia. To kolejny element wyposażenia wymagany w UE od lipca bieżącego roku. Poza tym z zewnątrz jest jeszcze jeden nowy detal – zmienione logo na atrapie chłodnicy, wyróżniające najnowszą generację Renault Trucks.

Oczywiście są też elementy, które do standardu nie należą. ANELTRANS generalnie bogato konfiguruje swoje ciągniki i tak też jest w omawianym przypadku. Wszystkie 18 egzemplarzy ma mieć skórzaną kierownicę, rozbudowany wariant fotela z dwoma podłokietnikami, obrotowy stolik na desce rozdzielczej, czy grubszy wariant dolnego materaca, o nazwie Serenite. Każdy egzemplarz dostanie też dodatkowo polakierowane elementy nadwozia, pneumatyczne trąby, polerowane felgi i pakiet ADR, niezbędny przy specyfice pracy tego przedsiębiorstwa. Wraz z samochodami zdecydowano się na 3-letni kontrakt serwisowy Start&Drive Reference.

Na tym zakończę opis i przejdę do zdjęciowej części materiału. Poniżej możecie zobaczyć cały zestaw szczegółów z wnętrza, w tym zwłaszcza nowych elementów wyposażenia, wraz z wyjaśniającymi podpisami.

Nowy pulpit oraz nowa kierownica (w dwóch skrajnych pozycjach):

Ekran zastępujący wskaźniki i zbliżenie na obrotomierz:

Nowa stacja multimedialna oraz jej menu:

Ekran oraz pokrętło do sterowania klimatyzacją i ogrzewaniem:

Obrotowy stolik:

Lodówka (z pokrywą oklejoną jeszcze fabryczną folią):

Ogólny widok na sypialnię oraz dolny materac w grubszej wersji:

Automatycznie zamykana kamera cofania i przekazany z niej obraz:

Boczne radary i jedna z dwóch kontrolek (identyczna znajduje się pod stronie kierowcy):