Obowiązkowe elementy wyposażenia wszystkich nowych ciężarówek, od 2024 roku

Już tylko rok dzieli nas od wejścia w życia nowych zasad w zakresie homologowania ciężarówek. W praktyce oznacza to rozszerzenie listy obowiązkowego wyposażenia, przewidzianego dla wszystkich fabrycznie nowych ciężarówek, niezależnie od daty debiutu danego modelu na rynku. Spójrzmy więc czego dokładnie można się spodziewać, jakie typy pojazdów to obejmie i jakie przewidziano przy tym wyjątki.

Nowe zasady kryją się pod nazwą „General Safety Regulations”, w skrócie GSR. Większość z nich będzie obejmowała samochody ciężarowe oraz ciągniki siodłowe o DMC powyżej 3,5 tony, nowo rejestrowane w krajach Unii Europejskiej od lipca 2024 roku. Pojawi się też jeden wymóg rozszerzony na przyczepy oraz naczepy o DMC powyżej 3,5 tony, a ponadto przewidziano trzy wymogi przesunięte na lata 2026-2029.

Co będzie teraz obowiązkowe:

1. Automatycznie włączające się światła awaryjne przy silnym hamowaniu.

2. Kamera lub czujniki cofania. Szerzej wyjaśniam to w tym artykule.

3. System ostrzegania o przekroczeniu limitu prędkości obowiązującego na danym odcinku.

4. Radary ostrzegające o osobach lub obiektach znajdujących się w bocznym „martwym polu”.

5. Radar ostrzegający o osobach lub obiektach znajdujących tuż przed ciężarówką w momencie ruszania z miejsca.

6. Fabryczna instalacja umożliwiająca podłączenie blokady alkoholowej, odcinającej zapłon do momentu poddania się badaniu alkomatem.

7. System monitorujący czas prowadzenia i ostrzegający o możliwych symptomach przemęczenia.

8. System monitorowania ciśnienia w oponach. Obejmie to także przyczepy i naczepy.

9. System monitorujący zachowania kierowcy i ostrzegający o symptomach braku skupienia na drodze. Przełożone na rok 2026.

10. Kabina skonstruowana w sposób, który ogranicza „martwe pola”, dając bezpośrednią widoczność na pieszych lub rowerzystów. Może to być na przykład zwiększenie zakresu przeszklenia lub niższe umiejscowienie nadwozia. Przełożone na rok 2029.

11. „Czarna skrzynka”, czyli system zapisywania informacji o pełnym ruchu pojazdu tuż przed wypadkiem. Przełożone na rok 2029.