Protest na granicy w Świecku skrócony do jednej doby! To będzie akcja ostrzegawcza

W ostatniej chwili pojawiła się aktualizacja w sprawie protestu rolników na przejściu granicznym w Świecku. Rolnicy najwyraźniej wsłuchali się w obawy innych sektorów gospodarki (opisywane tutaj, wraz ze statystykami) i zgodzili się na skrócenie akcji, zamieniając ją w jednodniowy protest ostrzegawczy.

Jak podaje lokalny portal informacyjny “Słubice24.pl”, zmianę uzgodniono po dzisiejszym spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Słubicach. Według nowego planu, blokada w Świecku, tuż przed mostem na Odrze, ma rozpocząć się w niedzielę, 25 lutego, o godzinie 13.00, a jej zakończenie nastąpi już dzień później, w poniedziałek, 26 lutego, również o godzinie 13.00.

Taki scenariusz ma ograniczyć straty w innych branżach, w tym przede wszystkim w międzynarodowym transporcie drogowym. Podkreślam jednak, że rolnicy nazywają to “protestem ostrzegawczym”. W przypadku niezrealizowania postulatów lub zbyt małego zainteresowania ze strony rządu, plan na dłuższą, kilkutygodniową akcję może powrócić.

W ramach przygotowań do tej 24-godzinnej akcji, przypomnę jak ma wyglądać tymczasowa organizacja ruchu dla samochodów ciężarowych, zapowiedziana już przez służby porządkowe. Jeśli protest dojdzie do skutku, wszystkie ciężarówki będą musiały zjechać z autostrady A2 na trasę S3, na węźle Jordanowo. Stamtąd będzie można udać na przykład do granicy w Gubinku (oddalonej o około 100 kilometrów) lub w Kołbaskowie (oddalonej o około 160 kilometrów). Zakazany będzie też zjazd z drogi DK92 na autostradę A2 w kierunku zachodnim, na węźle Rzepin. Tym samym jadący „starą dwójką” też powinni skierować się na trasę S3 w okolicach Świebodzina