Apel przewoźników o odwołanie blokady Świecka – to mogą być gigantyczne straty

Uwaga, aktualizacja: Protest na granicy w Świecku skrócony do jednej doby! To będzie akcja ostrzegawcza


Pełną treść listu TLP można pobrać pod tym linkiem.

Jeśli protestacyjne zapowiedzi rolników zostaną dotrzymane, od niedzielnego wieczora żadne samochody ciężarowe nie przejadą przez granicę w Świecku. Nawet przez cztery tygodnie trzeba będzie korzystać z przejść alternatywnych, co zapowiada wręcz bezprecedensowe utrudnienia. Dlatego organizacja przewoźników Transport i Logistyka Polska (TLP) zaapelowała dzisiaj do protestujących, by w ostatniej chwili odwołali oni swoje plany.

W liście otwartym skierowanym do rolników TLP odwołało się do wspólnych problemów. Przewoźnicy podkreślają, że oni również zmagają się z ekologicznymi wymaganiami ze strony Brukseli i dlatego doskonale rozumieją przyczny protestów. Niemniej organizacja podkreśla, że protest jednej grupy zawodowej nie może odbywać się kosztem innego sektora i nie może narażać na straty całej gospodarki narodowej. Dlatego TLP apeluje, by rolnicy odstąpili od blokowania głównych tras tranzytowych, zaliczanych do unijnej sieci TENT-T (takich jak właśnie A2 do granicy w Świecku, w ciągu międzynarodowego szlaku E30).

TLP wylicza, że w ciągu jednego miesiąca przez przejścia graniczne z Niemcami przejeżdża eksport o wartości około 11 miliardów euro. To uświadamia potencjalne, finansowe następstwa czterotygodniowego protestu. Wylicza się też, że ponad 40 procent pracy wykonywanej przez polskich przewoźników międzynarodowych jest bezpośrednio związane z rynkiem niemieckim. Jeśli natomiast połączymy to z trwającym w transporcie kryzysem i dramatycznie niskimi marżami, konieczność dojeżdżania do Niemiec objazdem może uczynić wiele zleceń nieopłacalnymi.

Na koniec przypomnę jak ma wyglądać kryzysowa organizacja ruchu dla samochodów ciężarowych, zapowiedziana już przez służby porządkowe. Jeśli protest dojdzie do skutku, wszystkie ciężarówki będą musiały zjechać z autostrady A2 na trasę S3, na węźle Jordanowo. Stamtąd będzie można udać na przykład do granicy w Gubinku (oddalonej o około 100 kilometrów) lub w Kołbaskowie (oddalonej o około 160 kilometrów). Zakazany będzie też zjazd z drogi DK92 na autostradę A2 w kierunku zachodnim, na węźle Rzepin. Tym samym również jadący „starą dwójką” powinni skierować się na S3 w okolicach Świebodzina.