Hybrydowe ciężarówki rynkowym niewypałem – Scania rezygnuje przez brak klientów

Presja na ograniczenie emisji CO2 jest obecnie jednym z głównych tematów w branży transportowej. Już dziś można jednak wskazać technologię, która najprawdopodobniej nie zdoła przyczynić się do zrealizowania tego postulatu. Są nią ciężarówki hybrydowe, o napędzie spalinowo-elektrycznym, które mają zostać po prostu wycofane z rynku.

Choć hybrydy zdobyły ogromną popularność wśród aut osobowych, w tym także wśród flot używanych zarobkowo, na rynku ciężkich ciężarówek nic takiego nigdy nie nastąpiło. Tylko jedna z marek “wielkiej siódemki”, mianowicie Scania, wprowadziła hybrydy do regularnej oferty, ale teraz także i ten producent zamierza ostatecznie się wycofać. Taką zapowiedź podał Fredrik Allard, dyrektor ds. elektromobilności w firmie Scania, w czasie rozmowy z holenderskim magazynem branżowym “TTM.nl”.

Według podanej zapowiedzi, Scania ma usunąć z oferty oba rodzaje hybryd – zarówno te ładowane poprzez odzyskiwanie energii (HEV), jak i te posiadające funkcję ładowania z gniazdka (PHEV). Zbieranie zamówień ma być już oficjalnie zatrzymane, a wkrótce zacznie się też wygaszanie produkcji. Tym samym scaniowskie hybrydy całkowicie odejdą do przeszłości, a na europejskim rynku ciężkich ciężarówek nie będzie już żadnej seryjnej oferty tego typu. Choć oczywiście pojazdy już zbudowane nadal mają otrzymywać wsparcie techniczne.

Co stoi za omawianą decyzją? Odpowiedź jest bardzo prosta – brak wystarczającej ilości klientów, przy jednocześnie wysokich kosztach rozwijania tej technologii. Jak się przy tym okazało, firmy transportowe chcą mieć bowiem albo zwykłą ciężarówkę spalinową, albo eksperymentują z pełnym elektrykami. Nie wystarczyły przy tym takie zalety, jak możliwość ograniczenia zużycia paliwa o jedną trzecią w stosunku do zwykłego diesla, czy też połączenie 60-kilometrowego zasięgu na prądzie z możliwością swobodnego pokonywania dalekich dystansów na oleju napędowym.

Jednym z głównych rynków na ciężarowe hybrydy była Holandia. Scania dostarczyła tam około 150 takich pojazdów, a część z nich opisywałem w moich artykułach. Poniżej możecie zobaczyć pięć przykładów, mianowicie Scanię P360 Hybrid XT z HDS-em i ramieniem hakowym, Scanię P360 Hybrid w zestawie przestrzennym, Scanię R360 Hybrid jako ciągnik pod wywrotkę, Scanię G320 Hybrid w trzyosiowym zestawie do pieczywa, a także Scanię R360 Hybrid jako ciągnik pod pełnowymiarową chłodnię.