Jak musi wyglądać samochód pilota – przykład realizacji według nowych zasad

Został już tylko miesiąc na dostosowanie pojazdów pilotujących do nowych wymagań. Dlatego wracam do tego tematu wraz z instruktażowym filmem, wyjaśniającym na czym polegają poszczególne zmiany.

Nowe przepisy wejdą w życie 17 lutego 2024 roku, obejmując wszystkie samochody wykonujące pilotaż transportów ponadnormatywnych. Obejmie to nawet samochody zagraniczne, o ile będą one miały przeprowadzić transport przez teren Polski. Trzeba będzie przy tym pamiętać o nowym układzie oklejenia, jasno określonym dla czterech boków pojazdu. Poza tym zaostrzono zasady nadwoziowe, uznając tylko samochody typu „van”, „wielozadaniowy” lub „pickup”, o wysokości co najmniej 170 centymetrów. Kto natomiast pilotował dotychczas autem typu kombi lub na przykład kamperem, ten zmuszony jest do całkowitej wymiany sprzętu.

Dokładniejsze informacje na ten temat można znaleźć w poniższym filmie, przygotowanym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracodawców Transportu Nienormatywnego (OSPTN). Całe nagranie liczy 5 minut, zawarto w nim kluczowe schematy z wymiarami, a ponadto przedstawiono przykładowy samochód, zgodny już z nowymi wymaganiami. Jest nim Toyota ProAce City, a więc bliźniak Peugeota Partnera, Citroena Berlingo, Fiata Doblo i Opla Combo, liczący 1,81 metra wysokości.