To kontynuacja sprawy przedstawianej w trzech artykułach:
Nowy DAF XG+ w zaskakującym komunikacie ITD – firmie zarzucono za długi zestaw
Kabina za długa tylko w Polsce? Dodatkowe wyjaśnienie w sprawie kontroli DAF-a
Odpowiedź ITD w sprawie dłuższej kabiny DAF-a – brakuje bazy danych z modelami
Dokładnie tydzień temu pojawił się komunikat, który zaskoczył wielu polskich przewoźników. Była to informacja o kontroli nowego DAF-a XG+, wyposażonego w dłuższą kabinę sypialną, zgodną z nowym unijnym rozporządzeniem. Teoretycznie nic powinno stać na przeszkodzie, by pojazd tego typu pracował z pełnowymiarową naczepą, o około 40 centymetrów przekraczając standardową długość zestawu. Funkcjonariusze WITD Szczecin uznali to jednak za złamanie zasad, wszczynając postępowanie administracyjne.
Jeszcze w ubiegłym tygodniu pojawiły się wyjaśnienia WITD Szczecin. Inspektorzy nie zakwestionowali tam istnienia nowych, unijnych przepisów, ale stwierdzili, że patrol nie miał możliwość ich zweryfikowania. Cytując: „Inspektor inspekcji transportu drogowego nie ma z urzędu (np. poprzez dostęp do baz teleinformatycznych) wiedzy o każdym rodzaju kontrolowanego pojazdu, stąd nie jest w stanie ocenić „na oko” każdego pojazdu […]”. Jak się jednak okazuje, taka kontrola „na oko” jak najbardziej była możliwa, pod warunkiem spojrzenia na naklejki homologacyjne pojazdu.
Według uzyskanych przeze mnie informacji, każdy DAF XG lub XG+ posiada oficjalną informację o zgodności z nowymi, unijnymi zasadami. Jest ona umieszczona na naklejce homologacyjnej, za lewym narożnikiem kabiny, pod naklejką z numerem VIN i parametrami tonażowymi. Pojawia się tam informacja „96/53/EC Article 9A Compliant”, co w tłumaczeniu oznacza zgodność z unijnym rozporządzeniem 96/53/EC, artykułem 9A. To właśnie ten artykuł, który został we wrześniu 2020 roku zmieniony dyrektywą 2015/719. Pozwolono w nim – i tutaj znowu cytat – „przekraczać maksymalne długości przewidziane w załączniku I pkt 1.1 niniejszej dyrektywy, pod warunkiem że ich kabiny zapewniają lepsze własności aerodynamiczne, efektywność energetyczną i większe bezpieczeństwo.”
Omawiana naklejka została wskazana także w instrukcjach pojazdów, w rozdziale „Dane techniczne i informacyjne”, niestety z niezbyt wymownym wyjaśnieniem „Maksymalna długość”. Pod tekstem zamieszczam też film, który wskazuje gdzie dokładnie takiej naklejki szukać. Jeśli więc trafi Wam się podobna kontrola, jak ta ze Szczecina, pamiętajcie wskazać inspektorom lub policjantom właśnie na lewy przedni narożnik. Gdyby natomiast kontrolujący zapytał Was o podstawę prawną, to znajdziecie ją na oficjalnym portalu prawnym Unii Europejskiej. Polska wersja dostępna jest tutaj, inne wersje językowe wybierzecie tutaj.
Co natomiast będzie dalej z kontrolą ze Szczecina? Postępowanie w tej sprawie nadal trwa, podobnie jak i interwencja DAF Trucks Polska na szczeblu ministerstwa. Wszystko wydaje się jednak zmierzać w dobrym kierunku, więc wkrótce powinniśmy usłyszeć o zakończeniu sprawy z uznaniem racji przewoźnika. A tymczasem mam nadzieję, że przełożeni inspektorów oraz osoby odpowiedzialne za tworzenie prawa uregulują ten temat raz a dobrze, rozwiązując problem niewiedzy.
Dokładnie tu znajdziecie omawiane oznaczenie: