Renault CBH 385 w polskiej straży pożarnej – najstarszy holownik na francuskim torpedo

Fot. JRG Grajewo

Straż Pożarna z Grajewa wzbogaciła się o szczególną ciężarówkę. Jest to Renault CBH 385 z 1992 roku, wyposażone w klasyczny układ z kabiną za silnikiem.

Jak podaje strażacki portal Remiza.pl (zapraszam tutaj, znajdziecie więcej zdjęć), to oficjalnie najstarszy ciężki samochód ratownictwa drogowego, jaki da się znaleźć w Państwowej Straży Pożarnej. W latach 90-tych ciężarówka służyła w Warszawie, następnie miała za sobą służbę w Białymstoku, a w ostatnich dniach przekazano ją właśnie do Grajewa. Wcześniej ciężarówka przeszła też niewielki remont, otrzymujące nowe ogumienie, oświetlenie oraz lakier. Zamontowano kamerę cofania, a także przeprowadzono wszelkie konieczne naprawy.

Model CBH w szczegółach:

Wraz z zabudową marki Jige-Lohr, klasyczna ciężarówka ma służyć do ratowania innych pojazdów. Służy do tego 21-tonowa wyciągarka główna, również 21-tonowe ramię holownicze, 10-tonowa wyciągarka dodatkowa, a także żuraw marki Hiab. Poza tym jest to po prostu wyjątkowo wytrzymała konstrukcja, sprawdzona w warunkach wielu egzotycznych krajów.

Renault CBH zadebiutowało w 1986 roku, jako bezpośredni następca Berlieta GBH. Tego Berlieta, który powszechnie pracował w polskich Transbudach, służył w niejednej armii i przez dekady był najpopularniejszą ciężarówką Afryki Zachodniej. By więc zastąpić tak zasłużoną konstrukcję, Renault musiało stworzyć ciężarówkę prostą, trwałą i nadającą się do pracy w każdej części świata.

Berliet GBH w Polsce oraz w Beninie, na zdjęciach z następujących tekstów: Berliet GBH260 z przyczepą, w barwach Transbud Warszawa – kolorowe zdjęcia z lat 1976-1984 oraz Renault R380 Major oraz jego beniński kierowca – jak wygląda ich codzienna praca?

CBH było oferowane wyłącznie w wersjach 6×4 oraz 6×6, stosowano w nim wzmocnione ramy, a lepszy rozkład mas oraz łatwiejsze serwisowanie zapewniała kabina zamontowana za silnikiem. Była to szoferka znana z mniejszych, dystrybucyjnych modeli Renault, poprzedzona ogromnym „nosem”. A przypadku omawianego egzemplarza doszła do tego rzędowa, 12-litrowa jednostka o mocy 385 KM. To silnik znany między innymi z Renault Major, a także bardzo wczesnych egzemplarzy Renault AE/Magnum.

Przeglądając materiały na temat modelu CBH, znalazłem świetne nagrania z Indonezji. Jak się okazuje, tam ciężarówki marki Renault zrobiły sporą karierę w branży leśnej, a wśród wykorzystywanych nadal modeli jest właśnie CBH. Do dzisiaj te samochody można spotkać w bardzo specjalistycznym transporcie dłużycy, w takich warunkach jak poniżej: