Wielkie ważenie pod Toruniem: m.in. pięć zestawów z szambami oraz dwa z kontenerami

W ciągu zaledwie kilkunastu godzin, kujawsko-pomorskie ITD wyłapało osiem zbyt ciężkich ciężarówek. Kontrole prowadzono w nocy z niedzieli na poniedziałek, a także w poniedziałkowy poranek, na drogach w okolicach Torunia.

Wśród stwierdzonych przypadków było aż pięć zestawów z betonowymi szambami, ważących od 51 do 57 ton tony i mających przekroczone naciski osi. Były też dwa zestawy z kontenerami morskimi, ważące od 60 do 62 ton. A do tego doszła jedna, dwuosiowa ciężarówka dystrybucyjna, która ważyła ponad 20 ton zamiast dopuszczalnych 18.

Kierowca jednego z zestawów z szambami miał 0,5 promila (0,25 mg/l) alkoholu w wydychanym powietrzu. Inspektorzy przekazali go więc w ręce policji. Dwóch innych kierowców wpadło na jeździe bez karty w tachografie. Wszystkie ciężarówki nie mogły kontynuować jazdy bez zdjęcia części ładunku, a łączna kwota kar administracyjnych znacznie przekroczyła 100 tys. złotych.

Komunikat WITD Bydgoszcz, na temat nocnych kontroli:

W nocy z niedzieli na poniedziałek (20/21 czerwca br.) kujawsko-pomorska Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła wzmożone działania ukierunkowane na ujawnienie i wyeliminowanie z dróg pojazdów nienormatywnych.

W działaniach brały udział cztery zespoły kontrolne. Do kontroli wytypowano 7 pojazdów nienormatywnych i ja się okazało, we wszystkich przypadkach przejazdy odbywały się z rażącym naruszeniem przepisów ruchu drogowego.

Zatrzymana na drodze krajowej nr 10 w okolicach Torunia dwuosiowa ciężarówka przewożąca art. spożywcze zamiast dopuszczalnych 18 ton ważyła 20,25 ton. Także cztery wytypowane do kontroli tej nocy zespoły pojazdów przewożące po kilka betonowych zbiorników na nieczystości (szamb) okazały się znacznie cięższe niż przewiduje 40-tonowa norma. Zestawy ważyły od 51,6 ton do 57,3 ton, a przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi dochodziły do 9 ton. Również zatrzymane na autostradzie A1 wieloosiowe zestawy przewożące po dwa 20-stopowe kontenery morskie z ładunkami drobnicowymi okazały się znacznie przeładowane i ważyły od 59,9 ton do 62 ton.  

Ponadto w dwóch przypadkach stwierdzono, że kierowcy nie rejestrowali swojego czasu pracy prowadząc pojazd bez zalogowanej w tachografie cyfrowym karty kierowcy.

Wszystkie pojazdy musiały zostać częściowo rozładowane, aby mogły kontynuować przewozy. Kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi na łączną kwotę 5 550 zł, a wobec przewoźników zostały wszczęte postępowania administracyjne zagrożone karami pieniężnymi w łącznej kwocie 125 500 złotych. 

Komunikat WITD Bydgoszcz, na temat porannej kontroli:

W dniu 21 czerwca br. we wczesnych godzinach rannych partol kujawsko-pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do rutynowej kontroli drogowej zespół pojazdów, którym przedsiębiorca z okolic Radomia przewoził kilka zbiorników betonowych, m.in. szamb. Po skierowaniu na specjalistyczne stanowisko dokonano ważenia zestawu, którego rzeczywista masa całkowita zamiast przepisowych 40 ton wyniosła 51,65 ton. Także naciski osi przekroczyły dopuszczalne normy. Podwójna oś napędowa samochodu ciężarowego wywierała na drogę naciski odpowiadające masie 27,8 ton – przy czym dopuszczalna wartość tego parametru wynosi 19 ton.

Wkrótce okazało się, że to nie największy problem. Podczas pobierania dokumentów inspektor ITD wyczuł bowiem od kierowcy woń alkoholu. Wstępne badanie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu dało wynik pozytywny. Wezwany na miejsce kontroli partol policyjnej „drogówki” potwierdził, że kierowca jest nietrzeźwy. Dokładne badanie dowodowym urządzeniem dało wynik zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu 0,25 mg/l. Dalsze czynności w tej sprawie przejęła Komeda Miejska Policji w Toruniu.