Relacja z Pomorska Miss Scania 2023: galeria zdjęć i prezentacja zwycięzców

Za nami kolejna edycja imprezy Pomorska Miss Scania, organizowanej już od ponad dwóch dekad i będącej największym w Europie zlotem tej konkretnej marki. W tym roku wydarzenie ściągnęło do Gdańska blisko 150 ciężarówek, a fotorelację z ich udziałem możecie zobaczyć pod poniższym tekstem.

Tak liczna reprezentacja była możliwa dzięki ulokowaniu zlotu w nowym miejscu. Zamiast parkingu przez autoryzowanym serwisem z Gdańska, tym razem wykorzystano plac przed stadionem Polsat Plus Arena. Poza tym trzeba zauważyć, że zlotowicze dotarli na miejsce z coraz bardziej różnorodnych regionów Polski, znacznie wykraczających poza zawarte w nazwie Pomorze. Jeśli natomiast chodzi o same pojazdy, to pochodziły one z firm o naprawdę rozmaitym charakterze. Można było oglądać i ciężarówki należące do kierowców-przewoźników, i te pracujące w wielkich flotach, jak na przykład okienny Drutex. Nie zabrakło też pojazdów bardziej specjalistycznych, z branży drzewnej, budowlanej lub komunalnej, a wśród klasyków wyróżniał się między innymi autobus typu BF56 z 1966 roku. To jeden z ostatnich modeli sprzedawanych pod nazwą Scania-Vabis, wskazującą na połączenie dwóch szwedzkich producentów pojazdów jeszcze w 1911 roku.

Tradycyjnie nie obyło się też bez nagród. Już po raz trzeci z rzędu główny tytuł Pomorska Miss Scania Roku trafił do firmy Popławski Transport. Tym razem otrzymał go trzyosiowy ciągnik Scania 660S Highline, połączony z idealnie dopasowaną naczepą chłodniczą marki Chereau. To projekt naprawdę piękny w detalach, szerzej opisywany w tym artykule. Kolejny tytuł, mianowicie Pomorska Miss Scania Roku – Pojazd Specjalny, trafił do kompleksowo odrestaurowanej Scanii 143E z 1990 roku, należącej do firmy Tartak Gałka. Ciężarówka ta posiada zabudowę do przewozu dłużycy, choć w swoim obecnym stanie – opisywanym pod tym linkiem – wygląda na wyjętą prosto z salonów.

Dalej mamy nagrodę w kategorii Specjalne Wyróżnienie dla Zestawu, która powędrowała do firmy Repiński Transport. Przyznano ją za już drugie w tej firmie upamiętnienie Dywizjonu 303, ogromne wrażenie robiące zwłaszcza swoim lakierem i dokładniej opisywane w tym artykule. Nagrodę publiczności, przyznawaną przez zwiedzających zlot, a nie przez oficjalne jury, otrzymał kolejny pojazd do przewozu drewna, mianowicie Scania R580 z firmy Timberfast, utrzymana w skandynawskim stylu. A do tego doszła doroczna Nagroda Dyrektora Gdańskiego Oddziału Scania, którą przyznano srebrno-pomarańczowej Scanii S520 z firmy Profi-Link.

Autor zdjęć: Heniek Anielski