Przewóz kłód w „firance” całkowicie zabroniony – tę sprawę reguluje podręcznik

Poprzednie przypadki tego typu: tutaj, tutaj oraz tutaj.

Tak jak Niemcy regularnie krzyczą „samochody tylko na autotransportery!”, tak polska inspekcja już po raz kolejny przypomina „drewno tylko między kłonice!”. Najnowszy przypadek tego typu pojawił się na drodze krajowej nr 16, gdzie WITD Olsztyn ściągnęło do kontroli litewski, kurtynowy zestaw, wykonujący przewóz drewna sosnowego do naszego kraju.

Firma ewidentnie dołożyła pewnych stań, by drewno nie przesuwało się w „firance” w czasie jazdy. Pogrupowano je w stosach, część kłód posłużyła za pionowe blokady, a do zastosowano pasy. Wszystko to nie miało jednak przy kontroli większego znaczenia, gdyż przewóz drewna jest w Polsce objęty oficjalnym, ustawowym podręcznikiem (dostępnym tutaj). Wyraźnie określono tam wymagania techniczne dla tego typu transportów i mówią one między innymi o specjalistycznych zabudowach z kłonicami. Swoją drogą, pilnowanie tych zasad może też mieć związek z utrzymaniem zdrowej sytuacji na rynku. W końcu ciężarówki z kłonicami są tak naprawdę uwiązane do jednego typu ładunków i tym samym nie można ich skazywać na konkurowanie z uniwersalnymi, kurtynowymi zestawami.

Omawiana kontrola zakończyła się zakazem dalszej jazdy i koniecznością przeładowania drewna na przystosowaną do tego ciężarówkę.

Oto komunikat GITD:

W poniedziałek (14 listopada), na ekspresowej „szesnastce” w pobliżu Olsztyna, patrol ITD zatrzymał do rutynowej kontroli drogowej ciągnik siodłowy z naczepą typu „firanka”. Zestawem należącym do litewskiego przedsiębiorcy przewożono kłody drewna sosnowego z Litwy do Polski. Ładunek drewna ułożony wzdłuż naczepy był zabezpieczony jedynie za pomocą pasów mocujących oraz ustawionych pionowo drewnianych pali po obydwu stronach naczepy. W trakcie dalszych czynności, inspektorzy stwierdzili też uszkodzenie mechaniczne i rozwarstwienie bieżnika jednej z opon naczepy. Kontrola zakończyła się ukaraniem kierowcy mandatami karnymi na kwotę 700 zł i wydaniem zakazu dalszej jazdy. Drewno zostało przeładowane na pojazd kłonicowy, czyli przystosowany konstrukcyjnie do takiego rodzaju transportu. Oprócz tego, za stwierdzoną usterkę ogumienia, inspektorzy zatrzymali również dowód rejestracyjny skontrolowanej naczepy.