Kolejny transport drewna w „firance” – wstawienie metalowej klatki nie pomogło

W komunikacie ITD wystąpiła kolejna naczepa kurtynowa z ładunkiem drewna. Ten przypadek różnił się jednak od poprzednich, jako że w wnętrze naczepy doposażono w metalową klatkę, swoją konstrukcją przypominającą kłonice.

Czy taka forma transportu spełniła wymagania? Niestety nie. Metalową konstrukcję określono „chałupniczą”, podkreślając przy tym brak zgodności z oficjalnymi normami oraz zauważalną korozję. Inspektorom nie spodobały się też pasy, poprzecierane i niewystarczająco naciągnięcie. A do tego doszedł brak zgodności z oficjalną, państwową instrukcją.

Taka instrukcja pojawiła się w 2018 roku, w formie rozporządzenia Ministra Infrastruktury (do pobrania pod tym linkiem). Dokument omawia zasady transportu najpopularniejszych ładunków, w tym także przewóz drewna. Zawarto tam nawet instruktażowe grafiki oraz wymieniono normy, które powinny być spełniane przez twórców zabudów.

Omawiany transport, wykonywany na trasie z Niemiec do Szczecinka, dalej już nie pojechał. Zatrzymano go w Szczecinie, w piątek po południu, nakazując przeładunek i nakładając na kierowcę mandat karny.

Oto komunikat WITD Szczecin:

W dniu 09.04.2021 r. w godzinach popołudniowych w Szczecinie inspektorzy z WITD do rutynowej kontroli zatrzymano pojazd należący do polskiego przewoźnika. W trakcie kontroli okazało się, że na tzw. „drewnianym szlaku” z Niemiec do Szczecinka nic się nie zmieniło w zakresie przewozu drewna od minionego roku.

Na naczepy typu „firanka” nadal ładowane są ładunki drewna bez właściwego zabezpieczenia, a same środki transportu są do tego nieprzeznaczone – zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sposobu przewozu ładunku. Według oświadczenia kierowcy, naczepa została zmodyfikowana, gdyż dodano do niej „metalową klatkę”. Powyższe wyjaśnienia i zastany stan faktyczny nie przekonał inspektorów.

Klatka wykonana metodą chałupniczą nie spełniała jakichkolwiek norm, miejscami była skorodowana, ładunek załadowany był poza tzw. klatkę i „przyozdobiony” poprzecieranymi i luźnymi pasami transportowymi. Mając na uwadze całokształt stwierdzonych nieprawidłowości kierowcy zakazano dalszego wykonywania przewozu, a także nałożono mandat karny za niewłaściwy przewóz ładunku.