OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 19 Luty, 2018

Konkretne i szczegółowe zasady mocowania ładunku – polskie przepisy będą teraz bardziej precyzyjne

13 lutego w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej opublikowano nowe rozporządzenie dotyczące mocowania ładunków. Ma ono wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu, a więc już z końcem lutego. Dlatego warto się z tym dokumentem zaznajomić.

Nowe rozporządzenie opisuje zasady mocowania ładunku w sposób konkretny i szczegółowy. Mamy tutaj zasady rozmieszczania mocowań poszczególnego typu, w tym nawet zestaw grafik. Omówiono też ładunki bardzo różnego typu, od zwykłego towaru na paletach, aż po przewóz drewna. A co to oznacza w praktyce? Łatwiej będzie o ocenę mocowania ładunku w sytuacji spornej, jak kontrola ITD, czy spór z załadowcą.

Całość tekstu liczy siedem stron, a jego język można określić względnie zrozumiałym. Wszyscy zainteresowani pobiorą dokument tutaj lub przejrzą go w poniższej przeglądarce. Ta ostatnia opcja nie dotyczy urządzeń z systemem Android.

Ten wpis ma 16 komentarzy

 1. gfsgdf napisał(a):

  brawo w końcu 😉

 2. Cass napisał(a):

  Powiem tak. Nie mają sie czym zajmować 🙂

 3. gfsgdf napisał(a):

  trzeba będzie nosić miarki i kątowniki i mierzyć liczyć wazyć 😀 zanim przystąpimy do zapięcia czytamy ustawę od deski do deski 🙂

 4. Piotrek14epal napisał(a):

  Pewnie od marca będziemy mogli poczytać tutaj komunikaty krokodyli że kierowca przypiął towar tylko 16 pasami zamiast wymaganymi przepisami 120 😀

 5. Hmm napisał(a):

  Anglicy wcale pasów nie zapinają i żyją a ITD bierze przykład z Niemców żeby kasiore wyciągnąć .

  • El Pieso napisał(a):

   Na którym uniwerku parkingowym cię tak nauczyli? 😉

  • Berto42 napisał(a):

   Kolego- od 2012 zaczęli zapinać. A dlaczego ? Od tego roku obowiązkowe szkolenie tzw CPC – u nas to świadectwo kwalifikacji . Zreszta od tego roku Angole zrobili sie najmądrzejsi jak to mówią ever ever. Można ich uciszyć jedynie tym ze takie szkolenie w Polsce obowiązują – nie wiem od kiedy – od lat 70 tych 80 tych. A odnośnie pasów czy innych zabezpieczeń – to dla własnego bezpieczeństwa chociażby zakładać. A powodów jest znaczenie więcej. Jak to mówią w Mieście – licho nie śpi. Szerokości i pozdrawiam.

 6. iParts napisał(a):

  Niestety nie raz było się świadkiem sytuacji że niezabezpieczony towar na naczepie nagle się przechylił lub nawet wypał poza naczepę. Ciekaw tylko jestem czy faktycznie będzie to teraz aż tak sprawdzane.

 7. Lokalny gamoń napisał(a):

  Może będziemy czytać artykuły że kierowcy zaczęli zabezpieczać towar a nie jeżdżą na zasadzie “ciężkie nigdzie się nie przesunie”…

  • Tomek napisał(a):

   Jeżeli ładunek jest ciężki i nie ma możliwości przesunięcia nie musisz go spinać nawet w Niemczech, pod warunkiem, że masz naczepę z certyfikatem gamoniu.

 8. Bonzo napisał(a):

  Co niektórzy to powinni sobie to wydrukować, oprawić i mieć pod ręką, a najlepiej codziennie przed spaniem przeczytać, może by coś w głowie zostało… Trochę już widziałem i słyszałem, ale tekst pt. “Panie to jest tak ciężkie że się nie ruszy” nadal mnie rozpierdala. To przede wszystkim do tych kiero to rozporządzenie.

 9. Cypek napisał(a):

  2. Przepisów rozporządzenia NIE stosuje się do przewozów objętych Umową europejską dotyczącą międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzoną w Genewie dnia 30 września 1957 r. (Dz. U. z 2017 rpoz. 1119).

  Autorom aktu prawnego gratulujemy.

 10. Ksmil napisał(a):

  Do Hmm już na Jukeju się pozmieniało. Od 2015r mają obowiązek zabezpieczenia.

 11. ABC napisał(a):

  Oj widzę są tutaj tacy panowie którzy zapomnieli podstawowych zasad fizyki….. Część komentarzy poparta wiedzą parkingową. ZŁĄ WIEDZĄ!!

 12. iraas napisał(a):

  panie Tomaszu jak jest bardzo cieżki to nie spinamy a wie pan ile ten ładunek waży podczas hamowania

 13. Jan napisał(a):

  Ale dalej wiele z tego
  Się ktoś nagłowił !
  Nadal nie wiem ilu pasów mam użyć do zabezpieczenia pepsi czy piwa w skrzynkach !
  -64 pasy czy jak?
  Może by coś o jakichś narożnikach
  – co podkładać pod pas wioząc papier w rolach co pod pas wiozący kręgi betonowe.
  WYDUSIŁ JAKIŚ TEORETYK bazgroły na papier i też mi ustawa

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.