Niedzielne, parkingowe kontrole trzeźwości – zatrzymano kluczyki i dokumenty

Zdjęcie ma charakter przykładowy

Źródło informacji o wynikach kontroli: Polizeiinspektion Edenkoben

U początku nowego weekendu, wraca temat parkingowych, prewencyjnych kontroli trzeźwości. Są to doniesienia z ubiegłej niedzieli, 28 kwietnia, gdy niemiecka policja przeprowadziła kolejne tego typu działania.

Akcja tradycyjnie rozpoczęła się przed godziną 22, gdy do końca zbliżał się niedzielny zakaz ruchu dla samochodów ciężarowych. Policjanci pojawili się wówczas na parkingach Pfälzer Weinstraße West oraz Pfälzer Weinstraße Ost, położonych przy autostradzie A65, nieopodal miasta Landau in der Pfalz. Badaniu trzeźwości poddano pauzujących tam kierowców, a u dwóch osób stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych norm.

W pierwszym z tych przypadków 35-letni kierowca wydmuchał 0,93 promila alkoholu. W odpowiedzi na ten wynik, policjanci podjęli decyzję o prewencyjnym zatrzymaniu kluczyków do ciężarówki, zwrot zapowiadając dopiero po pełnym wytrzeźwieniu i ponownym przejściu kontroli.

Druga ze spraw wyglądała znacznie poważniej. 46-letni kierowca wykazał 2,83 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, a jednocześnie przyznał, że planował wyruszyć w trasę tuż po zakończeniu zakazu. Dlatego w tym przypadku zatrzymano nie tylko klucze do ciągnika, ale także dokumenty przewozowe. Podobnie jak powyżej, zwrot zapowiedziano dopiero po pełnym wytrzeźwieniu, które mogło w tym przypadku zając nawet kilkanaście godzin.

Żadna z omówionych spraw nie zakończyła się wystawieniem kary lub wszczęciem postępowania w sądzie. Kierowcy spożywający alkohol na pauzie de facto nie naruszyli bowiem przepisów. Dlaczego natomiast akcje tego typu mogą być istotne? To dobitnie pokazuje sprawa sprzed dwóch tygodni, gdy w poniedziałek nad ranem pijany kierowca staranował dwa zaparkowane zestawy, ciężko raniąc jednego z kolegów po fachu. Oto artykuł na ten temat: Pauza przerwana przez zerwanie kabiny – pijany kierowca staranował dwa zestawy

Nagranie z 22 kwietnia, parking Elztal-Nord przy A48: