Polska uznała wyjątek od najnowszych tachografów – [aktualizacja i wyjaśnienie]

Aktualizacja:

W obecnym stanie prawnym, polskie firmy transportowe nie mogą skorzystać z tego wyjątku. Dokładniejsze wyjaśnienie znajdziecie pod tym linkiem: Starszy tachograf w nowej ciężarówce – a jednak, w Polsce to nadal niemożliwe


To dobra wiadomość dla osób, które odbierają nową ciężarówkę, a przy tym obawiają się o dostępność nowego tachografu. Polski rząd zastosował się do propozycji Komisji Europejskiej, pozwalając na tymczasowy montaż urządzeń starszej generacji.

W odpowiedzi na niedobór nowych tachografów na rynku, Komisja Europejska zaproponowała, by ciężarówki po raz pierwszy rejestrowane między 21 sierpnia a 31 grudnia 2023 roku wyjątkowo mogły otrzymywać inteligentny tachograf poprzedniej, pierwszej generacji. Następnie ich właściciele mieliby czas do 18 sierpnia 2025 roku, by zmienić to urządzenie na zgodne z bieżącymi wymogami.

W odpowiedzi na tę propozycję, polskie Ministerstwo Infrastruktury już przekazało odpowiednią instrukcję do Inspekcji Transportu Drogowego. Dzięki temu inspektorzy prowadzący kontrole na drogach mają zastosować powyższy wyjątek w praktyce i  akceptować nowe ciężarówki wyposażone w starsze tachografy. Oficjalną informację na ten temat, rozesłaną między innymi do polskich stowarzyszeń firm transportowych, znajdziecie pod tym linkiem.

Choć jest też pewne zastrzeżenie. Omawiany wyjątek dotyczy tylko rejestrowania nowych ciężarówek. Za to nie można się na niego powołać przy wykonywaniu międzynarodowego doładunku bez zgłoszenia kierowcy do delegowania. Przypomnę zaś, że w takim transporcie, niezależnie od daty zarejestrowania pojazdu, tachograf najnowszej generacji też jest wymagany (wyjaśnienie tutaj).