BYD oraz DAF we wspólnej sieci dealerskiej – nowa autoryzacja grupy ESA Trucks

Kilka miesięcy temu pisałem o pojawieniu się w Polsce nowej marki samochodów ciężarowych. Grupa Inter Cars została oficjalnym, krajowym importerem firmy BYD, czyli chińskiego specjalisty od pojazdów elektrycznych (oraz niekwestionowanego lidera tamtejszego rynku elektryków, w każdej klasie tonażowej). Dzisiaj natomiast dołączyła do tego informacja, że ów oficjalny importer zawarł umowę z typowo ciężarową siecią dealerską, doskonale znaną wśród polskich przewoźników. Mowa tutaj o grupie ESA Trucks, która już od lat sprzedaje i serwisuje na naszym rynku ciężarówki marki DAF.

W ramach grupy ESA Trucks założono ostatnio nową spółkę, nazwaną EV-PRO. Jej specjalizacją ma być rynek samochodów elektrycznych i dlatego to właśnie ten podmiot podpisał umowę na dystrybuowanie pojazdów marki BYD. Trafią one do dealerów w wersjach o DMC między 2,5 a 19 ton, będąc kierowanym na przykład dla klientów z szeroko pojętej branży dystrybucyjnej. Co też ciekawe, będzie to pierwsza oferta ESA Trucks z tak lekkiej klasy, jako że dotychczas nie spotykało się tam pojazdów poniżej 3,5 tony.

Najmniejszym pojazdem sprzedawanym wśród DAF-ów będzie BYD ETP3. To właśnie 2,5-tonowy furgon o zasięgu do 275 kilometrów. Dalej mamy podwozie pod zabudowę BYD ETM6 (poniżej), tym razem już 7,5-tonowe, o zasięgu wynoszącym około 200 kilometrów i typowo azjatyckim układzie kabiny. Na szczycie obecnej oferty stoi zaś BYD ET8 (powyżej), u nas oferowany jako 19-tonowe podwozie, choć na przykład w Stanach Zjednoczonych dostępny już także jako ciężki ciągnik siodłowy. Szerzej prezentowałem Wam ten pojazd w tym artykule: BYD ETH8 na polskich drogach – jazda próbna największym modelem nowej marki